Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Za oceanem obserwowaliśmy korektę rentowności po ubiegłotygodniowym rajdzie. Dane makro opublikowane po południu były kolejnymi odczytami wspierającymi oczekiwania podwyżki stóp procentowych w grudniu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgodnie z prognozami wyniosła 271 tys. Pozytywnie zaskoczył indeks Fed z Filadelfii.
Ceny polskiego długu zatrzymały trwający od początku tygodnia trend spadkowy. Rentowności dziesięciolatek oscylowały w okolicach 2,766 pkt (-0,82 proc.). Przyczyn stabilizacji można szukać w pozytywnych danych makro, które napłynęły z polskiej gospodarki. O ile wzrost produkcji przemysłowej w październiku o 2,4 proc. r./r. był nieznacznie niższy od prognozowanych 2,5 proc., o tyle wzrost sprzedaży detalicznej o 0,8 proc. przekroczył oczekiwane przez rynek 0,4 proc. Wysoka aktywność konsumentów wpisuje się w projekcje RPP, które zakładają w najbliższych kwartałach stabilny wzrost PKB wspierany popytem wewnętrznym. Nowym czynnikiem jest zapowiedź wprowadzenia operacji przypominających europejskie LTRO, ogłoszona przez premier Szydło. Luzowanie polityki monetarnej wywarłoby ujemną presję na stopy procentowe i mogłoby sprowadzić rentowności obligacji do niższych poziomów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.