Dobre dane makroekonomiczne

Ceny obligacji notowały zwyżki zarówno w Europie, jak i USA. Na rynku europejskim dominowały oczekiwania, że EBC zwiększy w grudniu program QE po tym, jak jego główny ekonomista Peter Praet wskazał na przewagę negatywnego ryzyka gospodarczego w eurostrefie.

Publikacja: 20.11.2015 05:00

Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM

Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM

Foto: Archiwum

Za oceanem obserwowaliśmy korektę rentowności po ubiegłotygodniowym rajdzie. Dane makro opublikowane po południu były kolejnymi odczytami wspierającymi oczekiwania podwyżki stóp procentowych w grudniu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgodnie z prognozami wyniosła 271 tys. Pozytywnie zaskoczył indeks Fed z Filadelfii.

Ceny polskiego długu zatrzymały trwający od początku tygodnia trend spadkowy. Rentowności dziesięciolatek oscylowały w okolicach 2,766 pkt (-0,82 proc.). Przyczyn stabilizacji można szukać w pozytywnych danych makro, które napłynęły z polskiej gospodarki. O ile wzrost produkcji przemysłowej w październiku o 2,4 proc. r./r. był nieznacznie niższy od prognozowanych 2,5 proc., o tyle wzrost sprzedaży detalicznej o 0,8 proc. przekroczył oczekiwane przez rynek 0,4 proc. Wysoka aktywność konsumentów wpisuje się w projekcje RPP, które zakładają w najbliższych kwartałach stabilny wzrost PKB wspierany popytem wewnętrznym. Nowym czynnikiem jest zapowiedź wprowadzenia operacji przypominających europejskie LTRO, ogłoszona przez premier Szydło. Luzowanie polityki monetarnej wywarłoby ujemną presję na stopy procentowe i mogłoby sprowadzić rentowności obligacji do niższych poziomów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze