Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.11.2015 05:00 Publikacja: 20.11.2015 05:00
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Foto: Archiwum
Za oceanem obserwowaliśmy korektę rentowności po ubiegłotygodniowym rajdzie. Dane makro opublikowane po południu były kolejnymi odczytami wspierającymi oczekiwania podwyżki stóp procentowych w grudniu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgodnie z prognozami wyniosła 271 tys. Pozytywnie zaskoczył indeks Fed z Filadelfii.
Ceny polskiego długu zatrzymały trwający od początku tygodnia trend spadkowy. Rentowności dziesięciolatek oscylowały w okolicach 2,766 pkt (-0,82 proc.). Przyczyn stabilizacji można szukać w pozytywnych danych makro, które napłynęły z polskiej gospodarki. O ile wzrost produkcji przemysłowej w październiku o 2,4 proc. r./r. był nieznacznie niższy od prognozowanych 2,5 proc., o tyle wzrost sprzedaży detalicznej o 0,8 proc. przekroczył oczekiwane przez rynek 0,4 proc. Wysoka aktywność konsumentów wpisuje się w projekcje RPP, które zakładają w najbliższych kwartałach stabilny wzrost PKB wspierany popytem wewnętrznym. Nowym czynnikiem jest zapowiedź wprowadzenia operacji przypominających europejskie LTRO, ogłoszona przez premier Szydło. Luzowanie polityki monetarnej wywarłoby ujemną presję na stopy procentowe i mogłoby sprowadzić rentowności obligacji do niższych poziomów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas