Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Bank Polska
W zbliżającym się tygodniu para może pozostać powyżej tego poziomu zarówno ze względu na globalne nastroje, jak i lokalne czynniki ryzyka. Te ostatnie ciążyć też mogą polskim obligacjom – tak niskich poziomów ich rentowności jak w sierpniu możemy już szybko nie zobaczyć. Zmiana na stanowisku ministra finansów pociąga za sobą obawy o determinację rządu w utrzymywaniu dyscypliny fiskalnej. Jej ewentualne poluzowanie to wyższe ryzyko kredytowe, a więc także wyższe rentowności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.