Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 14:33 Publikacja: 28.10.2016 06:00
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
Brak kupujących przełożył się głównie na wzrost dochodowości, która w czwartek w przypadku papierów dwuletnich wyniosła 0,88 proc., a pięcioletnich 1,334 proc., osiągając najwyższy poziom od maja. Rentowność dziesięcioletnich papierów również była najwyższa od maja – w czwartek wyniosła 1,832 proc. Widać coraz silniejsze przekonanie inwestorów co do najbliższej decyzji Fedu – szacunki z rynku terminowego wskazują, że istnieje 78,3-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stopy funduszy federalnych już w grudniu. Natomiast nie jest jeszcze widoczna znacząca migracja inwestorów z papierów krótkoterminowych na długoterminowe, których ceny są bardziej wrażliwe na zmiany oczekiwań w zakresie długoterminowego kształtowania się stóp procentowych. Mocna wyprzedaż widoczna jest też na Starym Kontynencie – bundy o dziesięcioletnim horyzoncie inwestycyjnym kwotowane były w czwartek nawet przy rentowności 0,134 proc., takiej jak na przełomie maja i czerwca. Inwestorzy na europejskim rynku długu obawiają się ograniczenia dotychczasowej skali skupu aktywów przez EBC, co może ograniczyć popyt na obligacje krajów takich jak Niemcy czy Francja. Polskie obligacje skarbowe były notowane w czwartek na poziomie 3,115 proc., co również oznacza ich przecenę, jednak w większości spadek ten jest pochodną osłabienia się całej klasy aktywów, jaką są obligacje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na amerykańskim rynku wcześniejsza dynamiczna korekta została praktycznie równie szybko zakończona, jak się zaczęła.
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas