Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.03.2017 07:00 Publikacja: 03.03.2017 07:00
Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Nie wpłynęło to w widocznie negatywny sposób ani na amerykański rynek obligacji długoterminowych (rentowność dziesięciolatek pozostaje w trendzie bocznym od grudnia), ani na rynek akcji. Na tym ostatnim średnia przemysłowa Dow Jonesa, lekko spadając we wtorek, przerwała serię 12 kolejnych historycznych rekordów, co w jej 120-letniej historii zdarzyło się wcześniej raptem cztery razy (w lipcu 1927, wrześniu 1928, styczniu 1987 oraz lutym 1996 r.). Brak negatywnej reakcji rynku obligacji można tłumaczyć tym, że inwestorzy wierzą, iż obecny silny wzrost tempa inflacji to głównie skutek „efektu bazy", czyli porównań z bardzo niskimi cenami surowców (głównie ropy) sprzed roku, i najpóźniej od połowy roku dynamika wskaźników inflacji ponownie zacznie spadać. Jeśli chodzi o rynek akcji, to najwyraźniej inwestorzy uznali, że podwyżka stóp procentowych to uczciwa cena, którą warto zapłacić za oczekiwany wzrost zysków będący skutkiem trwającego ożywienia gospodarczego. A niewątpliwie z takim silnym ożywieniem gospodarczym mamy obecnie do czynienia w USA.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas