Utrzymanie konsolidacji na PLN

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych ruchów na wycenie PLN, chociaż lokalnie możemy zaobserwować lekkie podbicie układu risk-off.

Publikacja: 06.03.2017 07:55

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,3016 PLN za euro, 4,0564 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0173 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9785 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,728% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na rynku PLN przyniosło nam utrzymanie podwyższonej zmienności, w ramach niedawnych konsolidacji. Lokalnie widoczne są próby rozegrania mocniejszego PLN (test dolnych ograniczeń zakresów wahań na x/PLN). Ostatnie dobre dane makro (nawet nieznacznie słabszy od oczekiwań PMI) podtrzymują dobre nastroje wokół polskich aktywów. W konsekwencji kontynuacja rajdu na światowych giełdach (sygnalizacja układu risk-on) podbijała również popyt na walut EM, w tym PLN. Początek nowego tygodnia przynosi nam jednak lekki wzrost awersji do ryzyka po tym jak testy rakietowe Korei Płn. zakończyły się na naruszeniem SE Japonii. Poza wzrostem napięcia w regionie inwestorzy zastanawiają się w jaki sposób do incydentu odniesienie się D. Trump. Ponadto obserwujemy zamieszanie w francuskiej polityce i wyborach prezydenckich, gdzie ponownie pojawiły się spekulacje nt. wycofania się F. Filon'a. Lokalnie warto wspomnieć o fakcie, iż oficjalnym kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego RE jest Jacek Saryusz-Wolski. Trudno jednak zakładać aby wydarzenie to miało większy wpływ na nastroje wokół polskich aktywów. Kluczową kwestią dla PLN pozostają czynniki globalne, gdzie inwestorzy czekają na marcową podwyżkę FED.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Lokalnie najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie środowe zakończenie posiedzenia RPP. Nikt nie spodziewa się jednak, aby Rada dokonała zmian w zakresie stóp procentowych (konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stóp do I kw. 2018r.). Szeroki kalendarz makro na dziś zawiera przede wszystkim popołudniowe wskazania dot. zamówień na dobra trwałe z USA.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie szerokiej konsolidacji na PLN. Ostatnie sesje przyniosło nam jednak podbicie zmienności w ramach szerokiego zakresu wahań, co przynajmniej teoretycznie zwiększa prawdopodobieństwo wybicia. Z technicznego punktu widzenia widoczne są próby rozegrania mocniejszego PLN, jednak potencjalny wzrost awersji do ryzyka na szerokim rynku (wzrost napięcia politycznego + prawdopodobny ruch korekcyjny na rynkach akcyjnych) może zanegować ten scenariusz.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum