Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.04.2017 08:00 Publikacja: 08.04.2017 08:00
Konrad Białas, analityk, DM TMS Brokers
Foto: materiały prasowe
Mimo że lista potencjalnych ryzyk na kolejne miesiące już wtedy była znana, inwestorzy woleli ją bagatelizować i „bawić się, póki muzyka gra". A lista ta jest długa, pozycji przybywa, zamiast ubywać, i inwestorom coraz trudniej jest ogarnąć, jaki będzie ich całkowity wpływ na wycenę aktywów.
Donald Trump miał uczynić Amerykę (i pośrednio Wall Street) wielką, ale na razie najbardziej wyróżnia się jego porażka w próbie gładkiego rozpędzenia maszyny ekspansji. Rynek już się wycofał z traktowania Trumpa jako „pewnego zakładu" na przyspieszenie ożywienia. We Francji, choć bazowo mało kto liczy na zwycięstwo Le Pen, tak samo mało kto w pełni ufa wskazaniom sondaży. Zeszły rok i głosowania w Wielkiej Brytanii i USA nauczyły sceptycyzmu w stosunku do badań ankietowych. Dodatkowe zamieszanie wytwarza wielogłos z EBC odnośnie do końca QE/startu podwyżek, a odpowiednikiem tego w Fedzie jest rozpoczęta debata o ograniczaniu sumy bilansowej. I żadna taka lista nie będzie kompletna bez wspomnienia o Chinach (relacje handlowe z USA, zacieśnianie monetarne).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas