Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andel’s Łódź został sprzedany z siedmioma innymi hotelami – także poza Polską – przez Warimpex na rzecz tajskiego U City za 180 mln euro.
Inwestorzy stawiający na nieruchomości komercyjne w naszym regionie Europy zazwyczaj koncentrują się na stolicach. Na tym tle polski rynek jest wyjątkiem. Jak wynika z szacunków Colliers International, już w latach 2005–2007, kiedy rynek skokowo rósł dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej, wartość transakcji rozkładała się mniej więcej równo na stolicę i pozostałe aglomeracje. W pokryzysowych latach 2008–2012 inwestorzy znów stawiali na Warszawę, trend kupowania nieruchomości głównie w innych miastach nasilił się w ostatnich latach. W 2015 r. udział inwestycji na rynkach lokalnych stanowił 87 proc., rok później 72 proc. Po I połowie 2017 r. to 61 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
1,5-1,7 mld euro to szacowana wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Inwestorzy są wybredni. Cieszy relatywnie duży udział rodzimego kapitału.
Obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć nie tylko na zwiększenie zdolności kredytowej klientów, ale i na wzrost cen mieszkań.
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.