Kluczowe transakcje za pięć dwunasta?

Politycy rzucają kłody pod nogi, fundusze potrzebują więcej czasu na analizy przed decyzją o zakupie.

Publikacja: 18.12.2017 05:01

Jedno z centrów handlowych M1, które trafi do portfela EPP.

Jedno z centrów handlowych M1, które trafi do portfela EPP.

Foto: Archiwum

Po trzech kwartałach br. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 2,4 mld euro. W całym 2016 r. było to 4,53 mld euro – najwięcej od przedkryzysowego 2006 r., kiedy to inwestorzy kupili aktywa za 4,69 mld zł. Analitycy JLL oszacowali, że transakcje na początek grudnia wyniosły 2,85 mld euro.

– Rynek inwestycyjny w Polsce jest w dobrej formie – przekonuje Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w JLL. – Na początku grudnia wartość transakcji sięgnęła prawie 2,85 mld euro. Inwestorzy byli najbardziej aktywni na rynku handlowym, na którym właścicieli zmieniły obiekty o wartości 1,52 mld euro, następnie biurowym, gdzie transakcje sięgnęły 780 mln euro. Co szczególnie istotne, bardzo duże transakcje są w toku, na różnych etapach zaawansowania. Jeśli umowy zostaną zamknięte do końca tego roku, łączna wartość transakcji sięgnie nawet 5,5 mld euro. Możliwe jednak jest przesunięcie niektórych transakcji na przyszły rok, a to oznacza, że czeka nas bardzo intensywny początek 2018 r., natomiast dynamika rynku zostanie utrzymana – dodaje.

Michał Stępień, ekspert z działu doradztwa inwestycyjnego w Savills, zgadza się, że aktywność inwestorów elektryzuje uczestników i obserwatorów rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, zwłaszcza w ostatnich tygodniach roku, które już niemal tradycyjnie są najgorętszym okresem. – Tak jest i tym razem, bowiem wolumen transakcji w toku jest bardzo duży i to właśnie od grudniowych kontraktów będzie zależał całoroczny wolumen. Warto podkreślić, że ten rok upływa pod znakiem transakcji portfelowych, szczególnie w sektorze nieruchomości handlowych – mówi Stępień.

Wśród zamkniętych transakcji znajdują się zakupy funduszu Pradera (parki handlowe w Warszawie, Jankach i Poznaniu), Deutsche Asset Management (centra outletowe Fashion House w Sosnowcu, Gdańsku i Piasecznie) czy też REIT Echo Polska Properties (galerie handlowe w Kłodzku, Zamościu i we Włocławku).

Dodaje, że w ostatnim kwartale najwięcej emocji wzbudziła transakcja Grupy Chariot Top, która za około 1 mld euro kupiła od trzech funduszy 28 nieruchomości handlowych obejmujących centra M1, Power Park, Bi1 oraz Praktiker. Część tych aktywów odkupi EPP, spółka typu REIT, której akcjonariuszem mniejszościowym jest Echo Investment.

Stępień zastrzega, że na skutek znaczących zmian legislacyjnych dokonanych w Polsce proces sprzedaży nieruchomości komercyjnych się wydłużył. – Niemniej zapatrywania na przyszły rok są, patrząc z dzisiejszej perspektywy, bardzo optymistyczne. Już w I kwartale 2018 r. będziemy prawdopodobnie obserwować kilka znaczących transakcji, nie tylko w sektorze handlowym. Inwestycjom w najbliższych latach na pewno będzie sprzyjała dobra koniunktura na rynku najmu oraz podaż nowych nieruchomości, szczególnie w sektorach biurowym i magazynowym – przewiduje.

[email protected]

Nieruchomości
Katarzyna Kuniewicz, Otodom Analytics: Czas przedłużonej promocji u deweloperów
Nieruchomości
Czy mieszkania dadzą zarobić w tym roku? Biznes nie jest łatwy
Nieruchomości
Rynek magazynowy ma potencjał wzrostu, choć z mniejszą dynamiką
Nieruchomości
Zamożni klienci napędzają sprzedaż mieszkań
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań w dół, produkcja w górę. Gdzie ryzyko nadpodaży?
Nieruchomości
Deweloperzy nie dowieźli. Sprzedaż mieszkań w 2024 r. słabsza od prognoz JLL