Centra logistyczne przyciągają inwestorów

Południowoafrykański REIT Redefine i Panattoni Europe zainwestują nad Wisłą prawie 3,5 mld zł.

Publikacja: 16.07.2018 05:01

Redefine od dawna inwestuje w magazyny w RPA, czas na Polskę.

Redefine od dawna inwestuje w magazyny w RPA, czas na Polskę.

Foto: Archiwum

Notowany w Johannesburgu REIT Redefine coraz mocniej rozpycha się w naszym kraju. Po zakupie – przez inwestycję w spółkę EPP – dużych portfeli nieruchomości handlowych i biurowych (m.in. Galeria Galaxy w Szczecinie, budowana w Warszawie Galeria Młociny czy O3 Business Campus w Krakowie) przyszedł czas na inwestycję w dynamicznie rosnący sektor magazynowy.

Rynkowy lider

Południowoafrykański REIT – przez spółkę European Logistic Investment – kupił od Panattoni Europe dziewięć parków logistycznych za prawie 186 mln euro (blisko 810 mln zł). Łączna powierzchnia najmu w tych obiektach to ponad 313 tys. mkw.

Redefine ma też pięcioletnie prawo pierwokupu centrów, jakie Panattoni będzie budować w Polsce. W harmonogramie są 24 projekty na łącznie 1,9 mln mkw. Celem jest stworzenie nakładem 800 mln euro największego nad Wisłą portfela nieruchomości logistyczno-przemysłowych – około 2 mln mkw. w ciągu dwóch, trzech lat.

– Polska to kraj o dużej, stabilnej i rosnącej gospodarce, z liczącym się sektorem nieruchomości komercyjnych, który wciąż oferuje atrakcyjne rentowności – podkreślił po ogłoszeniu transakcji Andrew Koenig, prezes Redefine. – Po udanej inwestycji, jaką okazała się spółka EPP, największy w Polsce właściciel centrów handlowych, z aktywami o wartości ponad 2 mld euro, teraz będziemy chcieli stworzyć narodowego czempiona w polskim sektorze logistycznym – dodał. EPP w 2016 r. weszła na giełdę w Johannesburgu, pozyskując kapitał na dalszą ekspansję w naszym kraju. Na razie nie ma deklaracji, czy tworzona platforma magazynowa będzie również notowana, a jeśli tak, to na którym parkiecie.

Co przyciągnęło Redefine do polskich magazynów? Podobnie jak w przypadku nieruchomości handlowych i biurowych inicjatorem transakcji był Griffin Real Estate (inwestor ma 5 proc. akcji w European Logistic Investment).

Południowoafrykańska spółka w komunikacie do swoich akcjonariuszy podkreśliła, że rynek nieruchomości logistyczno-magazynowych w Polsce dynamicznie rośnie w odpowiedzi na popyt najemców, napędzany m.in. rozwojem e–handlu. Co więcej, zagraniczne firmy przenoszą do nas działalność z uwagi na niższe koszty i stąd obsługują swoje rynki. Zdaniem inwestora ustawa o gruntach rolnych w krótkim terminie ograniczy podaż działek pod budowę nowych magazynów, co poprawi sytuację deweloperów z dużymi bankami ziemi. Obserwowany wzrost kosztów budowy powoduje, że rosną czynsze w nowych obiektach. To stwarza jednak również możliwości osiągania lepszych stawek przy renegocjowaniu umów w istniejących już obiektach.

W dłuższym terminie parceli będzie coraz mniej, co spowoduje, że popyt na powierzchnie może być wyższy od podaży, a to zprzełoży się na czynsze.

MLP w blokach

REIT złożony z magazynów marzy się także MLP Group.

– Prace trwają, zakładamy, że REIT powstanie w I kwartale 2020 r. Prawdopodobnie będzie on oparty na legislacji jednego z krajów zachodnioeuropejskich – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group. Założenia polskiej ustawy o REIT-ach przewidują, że tego typu fundusze będą mogły inwestować jedynie w mieszkania. – Nasz pierwszy REIT będzie skonstruowany z polskich aktywów MLP Group o wartości około 1 mld zł. Docelowo chcemy stworzy kilka takich funduszy – mówi Krochta.

Dla inwestorów mają pracować nie tylko magazyny w Polsce, ale i w Niemczech. – Mamy już jeden park logistyczny MLP Unna w Zagłębiu Ruhry, strategia zakłada, by w ciągu najbliższych kilku lat Niemcy stanowiły więcej niż połowę naszego portfela magazynowego – podkreśla Krochta.

Nieruchomości
Apetyt na budynki w Polsce wraca, ale stopniowo
Nieruchomości
Kupić mieszkanie w rynkowym „dołku”
Nieruchomości
Budynki komercyjne stały się bardzo interesujące dla polskich inwestorów
Nieruchomości
Fly to quality. Najemcy wyrywają sobie z rąk najlepsze biura
Nieruchomości
Mieszkanie na lato w kurortach. Trafiają się okazje
Nieruchomości
Wierzymy w rynek mieszkaniowy, akademiki i małe magazyny