W czwartek przed południem akcje Neuki drożeją o 0,5 proc. do 770 zł. Spółka opublikowała dobre wyniki za I kwartał. Odnotowała 59,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 49,9 mln zł przed rokiem, co oznacza 20-proc. dynamikę. Zysk operacyjny poszedł w górę o prawie 29 proc. do 83,2 mln zł, EBITDA o prawie 27 proc. do 105,6 mln zł, a przychody o 23 proc. do ponad 2,8 mld zł. Wyniki - na wszystkich poziomach – były lepsze od średniej prognozy analityków (dwucyfrowa różnica).

Neuca podaje, że rynek hurtu aptecznego w I kwartale odnotował wysoką ponad 20-proc. dynamikę. Wartość sprzedaży Neuki była zatem zbliżona do tempa wzrostu rynku. Udziały rynkowe grupy w okresie styczeń-marzec wyniosły 31,1 proc., a w obszarze aptek niezależnych przekroczyły 38 proc.

W segmentach biznesów pacjenckich w pierwszym kwartale Neuca zrealizowała przychody z obszaru przychodni, badań klinicznych oraz ubezpieczeń na poziomie 107,3 mln zł (wobec 62,4 mln zł rok wcześniej), przy zysku operacyjnym w wysokości 10,4 mln zł (wobec 11,8 mln zł rok wcześniej).

Piotr Sucharski, prezes Neuki podkreśla, że dużo się dzieje też w nowym dla Neuki segmencie ubezpieczeń zdrowotnych.

„TU Zdrowie zrealizowało bardzo dobre wyniki – ponad 3 mln zysku operacyjnego, ponad 23 mln składki zarobionej przy ponad 177 tys. ubezpieczonych i uprawnionych do świadczeń” - czytamy w raporcie. Rozpoczęto przenoszenie realizacji świadczeń na rzecz ubezpieczonych do operatora medycznego - spółki Unimedi z grupy Neuca. Celem jest zbudowanie największej ogólnopolskiej sieci rozproszonych placówek medycznych. Neuca zapowiada, że w ramach współpracy Unimedi udostępni wszystkim placówkom zaawansowane rozwiązania technologiczne. Do tej pory zakontraktowano ponad 2200 placówek medycznych (wzrost o 100) w ponad 480 lokalizacjach.