W postępowaniu publicznym wyłoniono spółkę Timeline Bioresearch ze Szwecji - jednostkę badawczą z Europy z doświadczeniem naukowym gromadzonym od 1997 roku.

- Spółka ta i prowadzący ją zespół ekspertów ma duże doświadczenie w realizowaniu badań w modelach zwierzęcych w obszarze immunoonkologii, a także z modelami raka jelita grubego i odbytu. Doskonale wpisuje się więc w potrzeby projektu PB001. Jest to spółka z udokumentowaną historią realizacji podobnych projektów, spełniająca wszystkie standardy branży biopharma. Jesteśmy przekonani, że uzyskane rezultaty i poziom jakości badań spełnią również oczekiwania potencjalnych partnerów w przypadku rozmów o komercjalizacji kandydatów na lek w projekcie PB001 – komentuje dr Przemysław Jurek, dyrektor ds. badań i rozwoju Pure Biologics.

Badanie przedkliniczne zostanie przeprowadzone na myszach z ludzkim układem odpornościowym oraz z ludzkim guzem (rak jelita grubego i odbytu). Testowane będą efekty biologiczne bispecyficznego przeciwciała rozpoznającego cele molekularne wytypowane w ramach proponowanego przez spółkę mechanizmu działania leku.

Zgodnie z procedurą, kolejnym krokiem jest ustalenie szczegółów i podpisanie umowy z wykonawcą – szwedzkim Timeline Bioresearch. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że badanie przedkliniczne rozpocznie się nawet przed końcem 2020 r.