Transakcja obejmie 120 mln akcji spółki. Ich cena to ponad 115 mln zł. Grupa zamierza sfinansować to przedsięwzięcie, przez emisję 150 mln akcji serii F, z której chce pozyskać 102 mln zł. Cena za akcję wyniesie 0,68 zł.

Obecna wycena InventionBio to 306 mln zł. Oznacza to, że pakiet 60 proc. akcji jest wart 184 mln zł, jednak Boruta otrzyma ponad 37 proc. zniżki. – Dołączenie InventionBio do grupy nie wiąże się tylko z konsolidacją wyników, ale także ze znaczącymi efektami synergii. Jej technologia biorafinacji śruty rzepakowej oraz jej produkty znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Może być wykorzystana zarówno w agrobiotechnologii, jak i przy produkcji naturalnych kosmetyków. Spółka komercjalizuje swoje rozwiązania, a grono zainteresowanych kontrahentów stale się powiększa. InventionBio posiada też duży portfel projektów realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych – informuje Marcin Pawlikowski, Wiceprezes Boruty-Zachem. – Z końcem grudnia planujemy zakończyć transakcję – dodaje.

InventionBio pracuje też nad ekologicznym herbicydem, który docelowo będzie alternatywą dla syntetycznych środków chwastobójczych. Z kolei druga spółka zależna, Onlybio.life, uzyskała w połowie grudnia pozwolenie na użytkowanie świeżo wybudowanego centrum badawczo-rozwojowego w Bydgoszczy. To jeden z filarów postawionego przez Borutę celu, która zakłada, że grupa 2023 r. chce zostać największym producentem ekologicznych kosmetyków i środków czystości w Polsce.

Boruta-Zachem jest obecnie w trakcie zmiany nazwy na Hub.Tech, planuje także przeniesienie swoich notowań z NewConnect na GPW. To samą drogą zamierza pójść InventionBio, które w październiku spółka informowało, że podpisała umowę na prospekt emisyjny z domem maklerskim INC. Obie spółki mają trafić na główny parkiet w 2021 r.