Jak informuje Neuca, prowadzone przez MTZ projekty wczesnofazowe realizowane są w zaledwie kilku ośrodkach w Europie i kilkunastu na świecie. MTZ to pierwszy ośrodek badań klinicznych faz wczesnych w Polsce. Dotychczas firma ta przeprowadziła ponad 260 badań klinicznych.
MTZ został założony w 2002 r. przez Teresę Brodniewicz, która przez 6 lat sprawowała również funkcję prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.
Zgodnie z postanowieniami umowy, cały zespół MTZ Clinical Research pozostaje w firmie
i będzie kontynuował dotychczasową strategię, a dzięki transakcji jeszcze większa liczba pacjentów uzyska dostęp do wielu terapii w ramach badań klinicznych.
- Obserwujemy systematyczny rozwój rynku badań klinicznych w Polsce i na świecie. Świadomość lekarzy oraz pacjentów w zakresie istoty tych badań i płynących z nich korzyści jest coraz wyższa. Pojawienie się pandemii oraz szczepionek, które właśnie powstały dzięki badaniom klinicznych pozytywnie wpłynęło na wizerunek branży. Dzięki nim pacjenci zyskują dostęp zarówno do procedur medycznych, diagnostyki, zakresu badań, nieosiągalnych w klasycznym lecznictwie, jak też do innowacyjnych metod leczenia i leków, niedostępnych w specjalistycznej opiece zdrowotnej - komentuje Tomasz Dąbrowski, prezes spółki Pratia.