Na wyższe stopy procentowe nie ma co liczyć. W oprocentowaniu depozytów coś tam drgnęło, ale średnia jest wciąż niska, a spora większość lokat nie pokrywa oprocentowaniem inflacji. Ta mniejszość to z kolei często lokaty promocyjne, o niskiej kwocie maksymalnej i z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. W najlepszym razie trzeba angażować nowe dla banku środki, w najgorszym – zakładać konto, a czasem i wykazywać się transakcjami kartą.
Alternatyw dla bankowych depozytów trochę jest. Rekordowe jest zainteresowanie obligacjami skarbowymi, trwa boom na nieruchomości. Niewielkie jest natomiast zainteresowanie inwestycjami na rynku kapitałowym – Polacy raczej nie lubią ryzyka. Dlatego też banki zachęcają do kupowania jednostek funduszy inwestycyjnych, dołączając do oferty propozycję założenia wysoko oprocentowanej lokaty. Jej wartość uzależniona jest od kwoty przeznaczonej na zakup funduszy.
5 proc. na pół roku
Od 17 sierpnia w BGŻOptima dostępny jest fundusz z lokatą „Sztuka dobrego wyboru". Skorzystanie z trzymiesięcznego lub półrocznego depozytu ze stałym oprocentowaniem odpowiednio 4,75 proc. i 5 proc. będzie możliwe przy zakupie jednostek uczestnictwa wybranych subfunduszy za kwotę co najmniej dwukrotnie wyższą niż ulokowane pieniądze. Minimalna suma potrzebna do założenia depozytu to 1 tys. zł.
Produkt umożliwia wybór subfunduszy oferowanych przez Investors TFI i TFI BGŻ BNP Paribas zgodnie z preferowanym stopniem ryzyka spośród funduszy: Investor Zrównoważony, Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, Investors Nowych Technologii, BGŻ BNP Paribas Subfundusz Obligacji, BGŻ BNP Paribas Subfundusz Aktywnego Inwestowania lub BGŻ BNP Paribas Subfundusz Globalny Dynamicznego Wzrostu.
Po nabyciu jednostek TFI istnieje możliwość swobodnego wymieniania zakupionych subfunduszy. Zarówno nabycie jednostek, jak i konwersje pomiędzy nimi są zwolnione z opłat. W przypadku zerwania lokaty przed terminem klienci nie tracą wypracowanych odsetek. BGŻOptima gwarantuje wówczas oprocentowanie depozytu zgodnie z aktualnym oprocentowaniem trzymiesięcznej Lokaty Klasycznej (1,4 proc.) lub sześciomiesięcznej Lokaty Elastycznej (1,5 proc.)..