Dla inwestorów kluczowy będzie piątkowy wstępny odczyt inflacji w czerwcu oraz oczekiwania na dalsze pogorszenie indeksu PMI. Ekonomiści oczekują nowego szczytu wskaźnika cen, który powinien zbliżyć się do 15,5 proc.

Na rynku krajowego długu obserwujemy znaczące wahania rentowności. W ubiegłym tygodniu dochodowości większości papierów z polskiej krzywej była na najwyższych poziomach od 20 lat. Poza obligacjami o okresie do wykupu poniżej dwóch lat rentowności wzdłuż całej krzywej znajdowały się powyżej 8 proc. Na mocno wyprzedanym rynku pojawił się jednak popyt, a polski dług należał do najlepiej zachowujących się papierów w Europie. Rentowności benchmarkowych papierów dwuletnich przesunęły się w dół o ponad 50 pkt baz., a pięcio- i dziesięcioletnich o aż 90 pkt baz.

W poniedziałek rentowności już jednak rosły. Złotowa krzywa papierów skarbowych powoli się odwraca. Obligacje dwuletnie są znów blisko 8 proc. Papiery ze środka są kwotowane powyżej 7,5 proc., a dochodowości dziesięciolatek wczoraj wzrosły o 20 pkt baz., do 7,2 proc. Utrzymująca się presja inflacyjna w kraju i Europie oraz rozpoczęte forum EBC w Sintrze, które skupi się na wyzwaniach dla polityki monetarnej, mogą rozbudzić oczekiwania na agresywniejsze zacieśnienie monetarne, a w efekcie osłabić notowania papierów dłużnych.