Dzisiaj ministerstwo finansów zakomunikowało, że na najbliższym przetargu zamierza sprzedać obligacje o wartości 4,9 mld PLN. Oznacza to, że planuje ono zwiększenie podaży tych papierów skarbowych w porównaniu ze styczniem o 200 mln PLN. Jeżeli popyt na te papiery będzie analogicznie wysoki do notowanego podczas poprzednich przetargów, to wpłynie to na pewne umocnienie polskiej waluty.
Z dzisiejszych wypowiedzi ministra finansów M. Belki wynika, że nadal uważa on poziom 4,25 USD/PLN za odpowiedni dla polskiej gospodarki. Co ciekawsze minister finansów stwierdził, że jego zdaniem korzystne byłoby, gdyby EUR/PLN również osiągnął poziom 4,25, a co za tym idzie kurs EUR/USD wzrósł do 1.
Na międzynarodowym rynku walutowym euro zyskuje dziś na wartości. Kurs EUR/USD wzrósł z notowanego rano 0,8615 do 0,8645.
Pewnym wsparciem dla waluty europejskiej okazała się dzisiejsza publikacja wskaźników nastrojów w krajach eurolandu. Ogólny indeks nastrojów ekonomicznych wzrósł bowiem do 99 pkt. z zanotowanych wcześniej 98,9 pkt. Korzystna dla wspólnej waluty była publikacja wskaźnika nastrojów w przemyśle 12-stki, który odnotował wzrost do -14 pkt. z wcześniejszych -17 pkt. Niestety kraje strefy euro odnotowały niespodziewany spadek w indeksie nastrojów wśród konsumentów.
Naszym zdaniem poziomy 0,8660/80, należy w najbliższym czasie wykorzystywać do sprzedaży euro.