W chwili obecnej (8:30) kurs EUR/USD nadal pozostaje na bardzo krótkiej ramie czasowej w trendzie horyzontalnym i jest notowany po 1.203. W nadchodzących tygodniach należy brać pod uwagę powrót notowań do długoterminowego trendu spadkowego rozpoczętego na początku roku 2005, bądź przynajmniej przetestowanie tegorocznego minimum na poziomie 1.187.

W dniu wczorajszym poznaliśmy ostateczny szacunek stopy wzrostu PKB w II kw. 2005 roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków wyniosła ona 3.3%. Znacznie ważniejszą wymowę dla inwestorów miała publikacja danych dotyczących liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych (initial claims). Zanotowano wartość 356tys. nowych podań o zasiłek, co było dla rynku pozytywnym zaskoczeniem. Wskutek wydarzeń związanych ze szkodami wyrządzonymi przez huragany Katrina i Rita oczekiwano bowiem znacznie wyższego poziomu 420tys. Inwestorzy natychmiast zareagowali na tę wiadomość, w rezultacie powodując wyraźne umocnienie się dolara amerykańskiego.

Koniec tygodnia zostanie dzisiaj zwieńczony stosunkowo ważnymi danymi makroekonomicznymi z USA w postaci indeksów Michigan Sentiment i Chicago PMI.