Okazało się, iż wbrew przewidywaniom stosunek głosów wynosił 5-4, a nie 2-7. Informacja ta wpłynęła oczywiście na kurs funta. Waluta angielska zaczęła zyskiwać na wartości, osiągając poziom 1,9938. Oznacza to, iż istnieje realna szansa na podwyżkę stóp w najbliższym czasie, ponieważ rośnie ilość członków opowiadających się za podwyżką. Można oczekiwać pozostania waluty amerykańskiej w konsolidacji w relacji do euro do przyszłego tygodnia. Dziś jeszcze wystąpi sekretarz stanu H. Paulsen. Mało jest jednak prawdopodobne ażeby jego wypowiedź w znaczący sposób wpłynęła na rynek walutowy. Rentowność obligacji w USA rośnie, co z pewnością przełoży się na kursy akcji. Takie zachowanie rynku pieniężnego może świadczyć o oczekiwaniach inwestorów na podwyżkę stóp procentowych.
Złoto pozostawało w bardzo wąskim zakresie pomiędzy 659 usd/oz a 661,18. Zachowanie tego metalu potwierdza stabilizację o rynku walut.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy pozostawał w konsolidacji. Złoty w stosunku do dolara pozostawał pomiędzy 2,8084 a 2,8187. W relacji do euro było to odpowiednio 3,7723 i 3,7844. Na rynku naszym można zaobserwować dodatnią korelacje z rynkiem światowym. Dziś poznaliśmy ceny produkcji sprzedanej za maj. Wyniosły one 2,2%, tzn. były zgodne z oczekiwaniami i jednocześnie niższe od poprzednich 2,3. Może to świadczyć o braku presji inflacyjnej. Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej wyniosła 8,2% przy prognozie 10,1 i ostatnim odczycie 12,4. W związku z tym można oczekiwać dalszego spadku presji inflacyjnej. Dane te informują, iż gospodarka nieznacznie wyhamowała tempo wzrostu. Giełda w Warszawie zyskiwała na wartości. Indeks WIG20 ponownie wahał się w okolicach poziomu 3800 pkt. Największą dynamiką wzrostów w dniu dzisiejszym charakteryzowały się spółki chemiczne.
Maciej Kowal