Ostatnie dane takie jak raport z rynku pracy w USA czy opublikowane w piątek dane na temat sprzedaży detalicznej pokazują, że kryzys na rynku nieruchomości ora kredytów subprime zaczyna negatywnie wpływać na realną gospodarkę, co uzasadnia obecne oczekiwania rynku odnośnie stóp procentowych. Obniżka stóp jedynie o 25 punktów bazowych jest już wyceniona i naszym zdaniem przyczyni się do korekty. Podobnego scenariusza spodziewamy się w przypadku pozostawienia przez Fed stóp na niezmienionym poziomie. Jedynie obniżka stóp o 50pb, co jest mniej prawdopodobne, może przyczynić się do większych ruchów i euforii w szczególności na rynku akcji. Sądzimy jednak, że do tego czasu inwestorzy będą woleli redukować swoje zaangażowanie i realizować zyski w krótkich pozycji w dolarze.
Z ważniejszych danych makroekonomicznych publikowanych w tym tygodniu poznamy inflację PPI i inflację CPI oraz dane z rynku nieruchomości.
EURPLN
W piątek złoty kontynuował osłabianie się w okolice linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, po czym w rejonie 3,79 był chętnie kupowany, co zbiegało się z publikacja słabszych danych dla dolara amerykańskiego. Dzisiaj z Polski zostaną opublikowane dane odnośnie przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Uważamy, że w przeddzień decyzji Fed odnośnie stóp procentowych dolar może się korekcyjnie umacniać, w związku z czym złoty może znaleźć się pod presją. Wszelkie osłabienie złotego w rejon 3,79, gdzie znajduje się ostatnie lokalne maksimum i w rejonach których przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Dobrym poziomem do zakupu EURPLN wydaja się być poziom 3,7600, który obecnie stanowi solidne wsparcie.
EURUSD