Spory dotyczące obrotu papierami wartościowymi na rynku regulowanym i spółek publicznych można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze, są to sprawy wynikające z rozstrzygnięć Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących spółki publicznej i mające charakter publicznoprawny (administracyjny). Po drugie, są to spory o charakterze prywatnoprawnym pomiędzy spółką a jej akcjonariuszami bądź pomiędzy samymi akcjonariuszami, związane przede wszystkim z funkcjonowaniem walnego zgromadzenia.
[srodtytul]Różne uregulowania[/srodtytul]
W przypadku pierwszej grupy KNF wydaje rozstrzygnięcie o charakterze administracyjnym (najczęściej decyzję), której adresatem jest spółka publiczna. Od tych rozstrzygnięć nie przysługuje co do zasady odwołanie w toku instancji, lecz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Na tym kończy się proces merytorycznego rozpoznania sprawy, ponieważ od ostatecznej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego na zasadach ogólnych przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który jednakże bada akty administracji tylko pod kątem legalności, a nie zasadności czy też celowości. Skarga do WSA może być bowiem oparta jedynie na naruszeniu prawa lub interesu prawnego, a nie na zakwestionowaniu merytorycznej trafności decyzji. W praktyce zatem decyzje KNF są więc de facto jednoinstancyjne.
Drugi rodzaj spraw stanowią typowe także dla innych spółek kapitałowych spory korporacyjne, tyle że toczące się z udziałem spółki publicznej. Specyfika tych sporów wynika przede wszystkim z innego uregulowania szeregu kwestii w odniesieniu do spółki publicznej, choćby związanych z organizacją walnego zgromadzenia i wykonywaniem praw akcjonariusza spółki publicznej. Spór taki w obecnym stanie prawnym rozstrzygają sady powszechne - gospodarcze, w trybie postępowania odrębnego - postępowania w sprawach gospodarczych.
[srodtytul]Odrębna procedura[/srodtytul]