Standardy rachunkowości podają ogólne zasady ujmowania przychodów. W szczególności regulowane są przez Międzynarodowy Standard Rachunkowości 18 "Przychody". Podana w nim definicja przychodów jest bardzo ogólna. Pytania powstają, gdy zaczynamy analizować poszczególne przypadki. Pytań jest wiele, ale chciałabym zwrócić uwagę na te zagadnienia, które w ostatnim czasie były przedmiotem prac Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
[srodtytul]Przychody ze sprzedaży jednostki uznanej za agenta[/srodtytul]
Sposób ujęcia transakcji przedsiębiorstw handlowych ma znaczenie zasadnicze. Przykładowo, firma pokazuje osobno przychody i koszty wynikające z dokonanych transakcji sprzedaży towarów masowych. Jej rachunek wyników będzie wykazywał 1 mld zł przychodów i 990 mln zł kosztów. Gdyby okazało się, że dany podmiot działa jako agent, w rozumieniu regulacji rachunkowości, to przedsiębiorstwo powinno, zamiast takich wielkości, ująć w przychodach jedynie prowizję z działalności agencyjnej, która wynosi np. 20 milionów złotych.
Ocena wielkości takiego przedsiębiorstwa, w zależności od sposobu prezentacji, będzie się różniła znacząco. Kwoty zbierane w imieniu zleceniodawcy nie stanowią przychodów. Są nimi jedynie kwoty prowizji. Warto zauważyć, że standardy rachunkowości odnoszą się do ujęcia transakcji, których sens ekonomiczny wskazuje na działalność jednostki jako agenta. Jednostka nie musi działać na podstawie umowy agencyjnej zdefiniowanej w kodeksie cywilnym. Pojęcie umowy agencyjnej w rozumieniu standardów rachunkowości jest szersze.
Dodatkowym problemem było to, że standardy rachunkowości nie definiowały, które transakcje mają sens ekonomiczny umowy agencyjnej. Dopiero w 2009 r. Załącznik do MSR 18 został uzupełniony o wytyczne dotyczące tego, kiedy jednostka działa we własnym imieniu i na własny rachunek, a nie jako agent. Jest tu mowa o sposobie ustalania cen, przechodzeniu ryzyka za towar, ponoszeniu ryzyka kredytowego za należności od klientów. Zmiana wspomnianego załącznika nie stanowi aktualizacji samego standardu. Rozszerza jedynie jego wykładnię. Obowiązuje od publikacji w lipcu 2009 r.