Reaktywowane przedwojenne spółki nie wystraszyły się interwencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która dwa tygodnie temu zatrzymała kilku członków władz i współwłaścicieli firmy Giesche, walczącej o rozległe tereny w Katowicach. Osobom z nią związanym zarzuca się próbę doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem m.in. Skarbu Państwa. Lista wskrzeszonych przedsiębiorstw stale się wydłuża. Niektóre snują plany giełdowe. GPW nie wykazuje entuzjazmu. Przeciwnie, jest ostrożna i zaleca ostrożność.
[srodtytul]Giełda z dystansem [/srodtytul]
Reaktywowane spółki rozglądają się za kapitałem, w tym giełdowym, ponieważ pieniądze są im potrzebne na postępowania sądowe i administracyjne. Czy rynek kapitałowy, a zwłaszcza wymieniany w tym kontekście NewConnect, rzeczywiście stanie się dla nich finansową trampoliną? – NewConnect został stworzony przede wszystkim z myślą o młodych firmach, działających w perspektywicznych branżach, oraz takich, którym przyświeca jasny cel: rozwój i udoskonalanie działalności.
GPW odnotowuje pojawiające się ostatnio sygnały ze strony reaktywowanych, przedwojennych podmiotów, które zamierzają zgromadzić kapitał w drodze emisji akcji. Pozyskane środki niekoniecznie będą jednak przeznaczone na rozwój działalności biznesowej– uważa Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy. Władze tej instytucji podkreślają, że w ocenie tego typu przypadków z perspektywy organizatora rynku kluczowa jest troska o bezpieczeństwo obrotu i jego uczestników.
Jak udało nam się ustalić, giełda zaleciła ostrożność również autoryzowanym doradcom, którzy wprowadzają spółki na NewConnect. W piśmie skierowanym w tym miesiącu do firm doradczych GPW prosi o zgłaszanie informacji o tego typu przypadkach. Zgłoszenia mogą się wkrótce pojawić, bo jedna z przedwojennych firm mówiących o giełdowych planach – Modrzejów -Hantke Zjednoczone Zakłady Górniczo-Hutnicze (MHZZGH) wciąż nie ma autoryzowanego doradcy, a to konieczny warunek do wprowadzenia akcji na NewConnect. Poszukiwania zacznie zapewne też Warszawskie Towarzystwo Fabryk Cukru (WTFC), współpracujące dotychczas z domem maklerskim ECM, który 22 lutego został skreślony przez organizatora rynku z listy doradców.