Polacy mogli skorzystać na hossie na rynku złota, inwestując w ten kruszec głównie za pośrednictwem kilku funduszy inwestycyjnych oraz przeszło 20 produktów strukturyzowanych.
W funduszach zgromadzone jest około 0,5 mld zł (klienci indywidualni i instytucjonalni łącznie). W strukturach, jak szacuje portal Structus. pl, „maksymalnie dolne kilkaset milionów złotych” (dane o aktywach produktów strukturyzowanych rzadko są ujawniane przez banki). Zarabiać na złocie Polacy mogli też, handlując kontraktami terminowymi na platformach foreksowych. Skala obrotów jest jednak wciąż śladowa.
[srodtytul]Kolejne produkty na zwyżki[/srodtytul]
Choć cena złota notuje historyczne maksima, a wśród ekspertów nie brakuje głosów, że hossa na tym rynku dobiega końca, kolejne banki oferują produkty strukturyzowane nastawione na dalszy wzrost kursu tego kruszcu.
Bank BPH zbiera właśnie zapisy na strukturę Na Wagę Złota. – Złoto ma szansę utrzymać swój trend wzrostowy. Inwestorzy wciąż są ostrożni i szukają „bezpiecznej przystani”. Chcą też się zabezpieczać przed możliwym wzrostem inflacji. Ponadto rośnie zapotrzebowanie na złoto, m.in. w przemyśle – komentuje Piotr Rapińczuk, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku BPH.