Tygodniowa ilość noworejestrowanych bezrobotnych wyniosła 305 tys. Jest to znaczący spadek, ponieważ zbliża się do granicy 300 tys. Dane te mogą świadczyć, iż amerykańska gospodarka ponownie zaczyna się rozwijać. Dodatkowym atutem dla niej mogą być decyzje w Kongresie. Demokraci wstrzymali fundusze na budowę "tarczy" w Polsce oraz obcięli wydatki na program Agencji Obrony Rakietowej. Świadczyć to może o ogólnym cięciu wydatków przeznaczonych na zbrojenia, celem poprawy sytuacji budżetowej. Niższy deficyt budżetowy powinien skutkować aprecjacją waluty amerykańskiej. W połączeniu z przyspieszonym rozwojem gospodarczym może doprowadzić to do szybkiego zmniejszenia deficytu. Dziś poznamy indeks ISM sektora usług dla Eurolandu. Prognozuje się go na poziomie zbliżonym do poprzedniej wartości 57,4 pkt. Jednak dane te nie powinny mieć większego wpływu na rynek. Ważną informacją będzie dziś zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Oczekuje się wartości na poziomie 100 tys. Poprzednio było to 180. Biorąc pod uwagę informacje o zmianie tygodniowej dane te powinny być lepsze od oczekiwań. Ciekawą sytuację można zaobserwować na rynku ropy. Pomimo przejęcia kontroli przez państwo nad wydobyciem ropy w Wenezueli i zapowiedziami H. Chaveza o wystąpieniu z MFW surowiec ten nie zyskał na wartości. Jego cena zbliżyła się do poziomu 63 usd za baryłkę.

Złoto zyskało na wartości z 672,93 usd/oz do 681,98. Zachowanie tego metalu nie potwierdza aprecjacji dolara. Może być to jednak reakcja na wydarzenia w Wenezueli.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy z braku danych makroekonomicznych pozostawał pod wpływem wydarzeń na świece. Złoty w stosunku do euro umocnił się z 3,7576 do 3,7433. W relacji do dolara pozostał natomiast w konsolidacji ograniczonej poziomami 2,7545 i 2,7664. Resort finansów szacuje, iż inflacja r/r wyniosłą 2,3%. Potwierdzenie tej informacji wskazywałoby na utrzymywanie się jej poniżej celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP. Może to oznaczać brak podwyżek stóp procentowych przez RPP. Ponadto NBP szacuje, iż inflacja do 2009 może wzrosnąć do 3,5%. PGNiG zawarło porozumienie z Danią w celu realizacji projektu wspólnego gazociągu. Budowa rurociągu może uniezależnić nasz kraj od dostaw z Rosji, oraz wstrzymać budowę rurociągu pomiędzy Rosją a Niemcami, ze względu na niemożność krzyżowania się pod wodą rurociągów. Ciekawą informacja jest również wiadomość o wzroście naszego eksportu żywności. Pomimo embarga narzuconego przez Rosję eksport wzrósł do starych krajów Unii oraz Czech i innych rejonów świata. Wyniki te na pewno wpłyną na zyski krajowych firm z branży mięsnej, cukierniczej, mleczarskiej. Nowe maksima na giełdach w USA, powinny wpłynąć również na nasz parkiet.