Przy okazji ostatniej nowelizacji Ustawy o ofercie publicznej pojawiły się istotne zmiany w zakresie możliwości prowadzenia akcji promocyjnej uregulowanej w art. 53 ustawy. Cytując KNF, zmiana ta ma na celu wprowadzenie nowych zasad nadzoru nad ofertami publicznymi. Efektem nowych regulacji jest zakaz prowadzenia akcji promocyjnej w przypadku ofert niepublicznych oraz wprowadzenie ograniczeń w zakresie publicznego udostępniania informacji o papierach wartościowych oferowanych w trybie ofert prywatnych.
Publiczną akcję promocyjną można będzie prowadzić wyłącznie w przypadku oferty publicznej
Nowe przepisy zakazują udostępniania, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji w celu promowania bezpośrednio lub pośrednio nabycia lub objęcia papierów wartościowych albo zachęcania, bezpośrednio lub pośrednio, do ich nabycia lub objęcia, chyba że informacje udostępniane są mniej niż 150 osobom lub nie są udostępniane nieoznaczonemu adresatowi. Oznacza to, że emitenci oferujący papiery wartościowe w ofertach prywatnych nie mogą publicznie przekazywać informacji na temat planowanych emisji. W świetle nowych regulacji, udostępnienie prezentacji inwestycyjnej z wzmianką o zapotrzebowaniu kapitałowym emitenta może spotkać się ze stanowczą reakcją nadzorcy. Osoby reprezentujące emitentów również powinny być bardzo oględne w prezentowaniu planów co do nowych emisji – wszelkie publiczne wypowiedzi zawierające informacje o ofercie mogą być uznane za niezgodne z nowymi przepisami.
W przypadku prowadzenia akcji promocyjnej wspierającej ofertę publiczną pozostawiono zasadę, że w treści wszystkich materiałów promocyjnych należy jednoznacznie wskazać:
1) że mają one wyłącznie charakter promocyjny lub reklamowy;
2) że został lub zostanie opublikowany prospekt emisyjny lub memorandum informacyjne, chyba że zgodnie z ustawą nie jest wymagane udostępnienie tego rodzaju dokumentu do publicznej wiadomości;