Jeżeli na wykresie widoczna jest sytuacja, w której szybsza średnia krocząca (ang. simple moving average) zbliża się od dołu do wolniejszej średniej, można oczekiwać, że dojdzie do skrzyżowania obu wskaźników. Taka krzyżówka jest potencjalnym sygnałem kupna i zapowiedzią ruchu na północ.
W tym przypadku mamy do czynienia ze wskaźnikami o długości okresów 100 dni (szybka średnia) i 200 dni (wolna średnia). Są to tak długie okresy, że powstały na wykresie złoty krzyż będzie sygnałem długoterminowym. Trzeba jednak pamiętać, że sygnał powstaje dopiero w momencie skrzyżowania średnich. Samo zbliżenie się obu wskaźników nie może, przynajmniej na gruncie teorii analizy technicznej, stanowić impulsu do wejścia na rynek. Trzeba poczekać, aż złoty krzyż faktycznie się pojawi.
W sytuacji odwrotnej, gdy szybsza średnia spada poniżej wolniejszej, mamy do czynienia z tzw. krzyżem śmierci. Jak można się domyślić, jest to sygnał sprzedaży zwiastujący zakończenie wzrostów i nadchodzący rynek niedźwiedzia. Stosowanie obu sygnałów generowanych przez przecięcia średnich kroczących jest bardzo popularną techniką inwestycyjną. Z uwagi na fakt, że wykorzystywane są tu właśnie średnie, techniki takie służą do gry z trendem. Można je stosować zarówno w tradycyjnym podejściu do inwestowania, jak również w nowoczesnych technikach handlu bazujących na automatycznych algorytmach, zaprogramowanych w specjalistycznych programach do analizy technicznej.