Na depozytach bankowych zgromadziliśmy już około 521 mld zł, kiedy w samych funduszach inwestycyjnych kilkakrotnie mniej, bo blisko 90 mld zł (klienci detaliczni).
Rada Polityki Pieniężnej na początku tego miesiąca obcięła stopy procentowe o 0,5 pkt proc., co po raz kolejny skłoniło banki do obniżenia odsetek od depozytów. Jednak paradoksalnie realne zyski z lokat w ostatnim czasie znacznie wzrosły. A to za sprawą spadającej inflacji, która w lutym znalazła się na poziomie najniższym od ponad sześciu lat i sięgnęła 1,3 proc. W takiej sytuacji wystarczyło założyć lokatę o oprocentowaniu 1,6 proc., żeby oszczędności zachowały swoją realną wartość. Jeśli rok temu znaleźliśmy lokatę na 6,5 proc., to nasz zysk netto po odliczeniu podatku wyniósł 5,27 proc., a po uwzględnieniu inflacji aż 3,9 proc.
Strata z lokat
Najlepsze lokaty z reguły dają do 2 proc. zysku ponad inflację. Natomiast depozyty o przeciętnym oprocentowani często przynoszą realną stratę, co miało miejsce w ostatnich dwóch latach. Według wyliczeń Open Finance od marca 2011 do lipca 2012 roku nasze oszczędności zdeponowane w bankach zostały uszczuplone przez inflację, ponieważ realna stopa zwrotu z lokat była w tym czasie ujemna. Na przykład w lutym 2012 roku, kiedy inflacja wynosiła 4,3 proc. (r./r.), a średnie oprocentowanie lokat zakładanych rok wcześniej – 4,77 proc., realna rentowność w momencie ich zakończenia była na poziomie minus 0,43 proc. Natomiast w lutym tego roku, kiedy średnie oprocentowanie?zakończonych rocznych lokat (ze stałym oprocentowaniem) wynosiło 4,99 proc., po uwzględnieniu podatku i inflacji realny zysk wyniósł aż 2,7?proc.
Co więcej, prognozy inflacji przedstawione przez Narodowy Bank Polski wskazują, że powinna się ona utrzymać w okolicach 1,5 proc. przez co najmniej dwa lata. Dlatego aby wyjść na zero, wystarczy założyć lokatę na 1,8 proc.
Na rynku można znaleźć jeszcze lokaty o oprocentowaniu ponad 5 proc. w skali roku. Bardzo atrakcyjne są oferty promocyjne dla nowych klientów, ale trzeba zauważyć, że większość z nich to depozyty krótkoterminowe, zakładane co najwyżej na kilka miesięcy. Meritum Bank i BGŻOptima np. oferują trzymiesięczne lokaty na 5,5 proc.(do 20 tys. zł).