Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 23:32 Publikacja: 13.02.2015 05:00
Formacje świecowe, podobnie jak formacje liniowe, możemy podzielić na zapowiadające odwrócenie oraz kontynuację trendu. Najbardziej popularną świecą sygnalizującą zmianę ruchu spadkowego na wzrostowy jest młot. Ma on niewielki korpus i długi dolny cień. Może występować również tak zwany odwrócony młot, którego wydźwięk jest taki sam.
Foto: GG Parkiet
W poprzednim odcinku „Profesjonalnego inwestora" pytaliśmy analityków technicznych o ich ulubione formacje świec japońskich. Eksperci wymienili m.in. młot, spadającą gwiazdę, harami, wisielca czy gwiazdy poranną i wieczorną. Dziś postanowiliśmy pokazać, co się kryje pod tymi tajemniczymi nazwami, i wyjaśnić, jak można korzystać z tych „figur".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestując patrzymy nie w perspektywie kilku tygodni, ale miesięcy i kwartałów. To powoduje, że widzimy miejsce do zwiększania alokacji w polskie obligacje skarbowe – mówi Luis Costa, główny strateg ds. rynków wschodzących w Citi.
Akcje spółek technologicznych dominowały wśród polskich inwestorów indywidualnych w III kwartale. W tym samym czasie globalni inwestorzy rzucili się na europejskie akcje.
Polscy inwestorzy rozpoczęli już rotację aktywów związanych z obniżkami stóp procentowych na świecie. Zwiększyli udział w portfelach akcji spółek z branży dóbr luksusowych i technologicznych, które powinny szczególnie zyskiwać na obniżkach stóp.
Dokładnie 12 miesięcy temu krajowy rynek akcji nabrał wiatru w żagle, m.in. za sprawą oczekiwanych efektów zmian na scenie politycznej. Czy obecny marazm to efekt zawodu inwestorów?
– Dywidendy płacą przede wszystkim spółki z sektora finansowego, banki i PZU. Z wysokimi dywidendami mamy do czynienia także u deweloperów – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI.
Inflacja zeszła już na dalszy plan, a stopy procentowe będą spadać na całym świecie. Warto w związku z tym inwestować w obligacje. Atrakcyjne wydają się też akcje, które nie załapały się na hossę, m.in. rynków wschodzących.
Znów czerwono na warszawskiej giełdzie. Czy byki będą w stanie się zmobilizować?
Indeks największych spółek przez cały dzień walczył by wyjść nad kreskę. I gdy w ostatniej godzinie handlu wydawało się, że to będzie możliwe, byki uciekły z pola walki.
Pojutrze na GPW zadebiutuje Żabka, której akcje cieszyły się potężnym zainteresowaniem inwestorów. Dobrą passę chce wykorzystać Studenac, który w najbliższych tygodniach ruszy z ofertą. Podobnie jak TTMS. Warszawska giełda wreszcie będzie błyszczeć w globalnych statystykach.
Chiński rynek akcji nadal doświadcza dużej zmienności. Tematem numer jeden pozostaje oczywiście pakiet stymulacyjny, który w pierwszej reakcji rynkowej przyniósł wyraźne wzrosty. Optymizm ten jednak w ostatnim czasie zaczyna powoli gasnąć. W poniedziałek indeks Hang Seng notowania zamknął pod kreską.
W ciągu pierwszych trzech i pół roku kadencji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, indeks S&P 500 zyskał 50,1 proc. W podobnym okresie rządów Donalda Trumpa wzrósł on natomiast o 53,1 proc.
Transition Technologies MS planuje ekspansję biznesu. Pieniądze na rozwój chce pozyskać z giełdy. W IPO zaoferuje akcje nowej emisji. Zapowiada przejęcia i wypłatę dywidendy.
WIG20 znów poczuł się pewnej i zyskał przed weekendem 1,1 proc. Ale to ciągle tylko 2333 pkt, podczas gdy na innych rynkach wskaźniki są blisko rekordów. Albo je ustanawiają. I to wszech czasów.
Na pierwszy rzut oka sytuacja na Wall Street wygląda obiecująco. Rosnąca zmienność budzi jednak niepokój
Biotechnologiczna spółka zakończyła trzeci kwartał pod kreską, ale strata była niższa niż zakładał rynek. Grupa panuje mocny rozwój. Na inwestycje w latach 2024-2025 chce wydać około 150 mln zł.
Najpierw osłabienie, a potem odrabianie start - tak we wtorkowy poranek zachowywał się złoty. Co czeka nas dalej?
Znów czerwono na warszawskiej giełdzie. Czy byki będą w stanie się zmobilizować?
Wtorkowy poranek przynosi umocnienie amerykańskiej waluty na szerokim rynku, pośród walut G-10 wyłamują się z tego jen (USDJPY nie zdołał wyjść ponad poziom 150), oraz funt (po lepszych danych z rynku pracy).
Inflacja we wrześniu w Polsce wyniosła 4,9 proc. rok do roku – poinformował we wtorek GUS, potwierdzając tym samym szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Już w czwartek na GPW wielki debiut Żabki. IPO spółki spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Czy będą oni mieli powody do zadowolenia?
Podczas pierwszych minut wtorkowej sesji akcje Mercatora drożały nawet o blisko 12 proc. osiągając najwyższy kurs od ponad dwóch lat.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
Cena najważniejszej waluty cyfrowej wzrosła w poniedziałek nawet o prawie 6 proc. do 65,685 tys. dolarów, gdyż kandydatka demokratów obiecała wsparcie dla jasnych regulacji branży aktywów cyfrowych.
Wtorek przynosi osłabienie złotego, co można wiązać z dalszym umocnieniem się dolara. Dzisiaj amerykańska waluta zyskuje na szerokim rynku, a EURUSD zszedł poniżej poziomu 1,09.
Cinkciarz. pl i Conotoxia w najbliższym czasie wystąpią na drogę sądową przeciwko PKO BP, domagając się odszkodowania w wysokości co najmniej 1 mld zł. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.
Amerykańskie indeksy giełdowe niemal całkowicie odrobiły sierpniowe spadki. S&P 500 od kilku sesji ustanawia nowe, historyczne szczyty, wzrastając o 22,5% od początku roku.
Mieszkania z projektu Browary Warszawskie oferowane są z najemcami. Deweloper ma do wykonania ambitny plan sprzedaży w IV kwartale.
Warta niemal 3,4 biliona dolarów Nvidia ponownie wyprzedziła Microsoft i jest drugą co do wielkości firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Wyprzedza ją tylko Apple. A Goldman Sachs podwyższa cenę docelową do 150 dolarów.
Indeks największych spółek przez cały dzień walczył by wyjść nad kreskę. I gdy w ostatniej godzinie handlu wydawało się, że to będzie możliwe, byki uciekły z pola walki.
Znana z sieci paczkomatów polska firma przyspiesza ekspansję. InPost przejął właśnie całkowitą kontrolę nad swoim brytyjskim biznesem, dokupując udziały w spółkach Menzies i Newstrade. Transakcja warta jest 60,4 mln funtów.
Polscy kredytodawcy nie odstają od światowej czołówki pod względem cyfrowej oferty i zadowolenia z niej użytkowników - wynika z najnowszego raportu Deloitte.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podjęło jeszcze decyzji dotyczącej niekorzystnego wyroku arbitrażu w sprawie niedoszłej kopalni na Lubelszczyźnie. Opcji jest jednak niewiele.
Nie minął rok od ogłoszenia nowej strategii grupy na lata 2023–2027, która w obliczu znaczącego pogorszenia sytuacji rynkowej wymaga już aktualizacji.
Izolacjonizm Donalda Trumpa uruchomi dalsze procesy deglobalizacyjne, które nie będą sprzyjać spadkowi inflacji.
Masowy napływ informacji gospodarczych, docierających niezależnie od siebie z różnych źródeł, prowadzi do kreowania syntetycznych danych, najczęściej wskaźników. Mają one przy pomocy jednej liczby wyjaśniać stan lub zmiany istotnych zjawisk gospodarczych. Pojawia się zatem sytuacja uproszczonego, czyli obrazkowego, pokazywania procesów gospodarczych.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżnieni za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.
W pierwszym półroczu przepływy gotówkowe spółki z działalności operacyjnej zmieniły się z ujemnych na dodatnie. W naszej ocenie będzie to już trwały trend – mówi Mieczysław Starkowicz, prezes Synthaverse’u. Zapowiada skokową poprawę wyników od 2026 r.
Ropa naftowa nie pozwala się nudzić inwestorom. Początek nowego tygodnia przyniósł kolejne mocne wahnięcia na tym rynku. Tym razem jednak prym wiodły niedźwiedzie. W ciągu dnia notowania ropy spadały o ponad 2 proc. Odmiana WTI spadła tym samym w okolice 73,5 USD za baryłkę, zaś odmiana Brent zbliżała się do 77 USD za baryłkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas