Zasadnicza rywalizacja w ramach SIGG wystartuje 9 listopada, zostało więc niewiele czasu na to, aby się do niej solidnie przygotować. Kurs e-learningowy obejmuje niezbędną wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym. Przyswojenie materiału stanowi fundament niezbędny do tego, aby w przyszłości spróbować sił na prawdziwej giełdzie. Uczniowie, którzy połkną giełdowego bakcyla, z pewnością zaczną jednak poszukiwać kolejnych źródeł wiedzy. Postaramy się podpowiedzieć, gdzie można je znaleźć.
Istotnym elementem rozwoju inwestycyjnego warsztatu jest literatura branżowa. Chcąc być z giełdą na bieżąco, warto także czytać specjalistyczną prasę. Wywiady i artykuły, które ukazują się na łamach „Parkietu", wielokrotnie wywołują mocne zmiany kursów spółek. Kopalnią praktycznej wiedzy są także rekomendacje wydawane przez analityków biur maklerskich – oczywiście lepiej nie traktować ich jako wyroczni, ale w wielu przypadkach raport potrafi w mgnieniu oka poderwać lub zdołować kurs akcji. Cennym źródłem informacji są także konferencje zarządów.
Znajdujemy się w okresie publikacji wyników finansowych firm, a więc takich wydarzeń jest naprawdę sporo – w dobie internetu wiele spółek umożliwia oglądanie konferencji na żywo, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto również zaglądać na fora internetowe o tematyce giełdowej (np. na www.parkiet.com), na których inwestorzy dzielą się swoimi przemyśleniami. Do wszelkiego rodzaju opinii internautów należy podchodzić z rezerwą, co nie oznacza, że są one bezwartościowe. Z pewnością nie należy bezkrytycznie przyjmować wszystkich komentarzy, które znajdziemy w sieci.
Źródłem giełdowych inspiracji może być również portal YouTube (propozycja dla wzrokowców). W popularnym serwisie wideo znajdziemy wiele poradników, analiz itp. Zasoby portalu zadowolą zarówno osoby, które stawiają na giełdzie pierwsze kroki, jak i te, które szukają czegoś więcej. Warto również wspomnieć o seminariach i szkoleniach organizowanych przez domy maklerskie. Brokerzy organizują zarówno warsztaty stacjonarne, jak i tzw. webinary w internecie. MBL
Opinia eksperta Fundacji im. Lesława A. Pagi