Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyniki testów skuteczności inwestowania pod luki cenowe na otwarciu sesji.
Na tytułowe pytanie spróbujemy odpowiedzieć, przeprowadzając testy statystyczne na rynku kontraktów terminowych na WIG20. Sprawdzimy, jak często pojawiają się takie luki i jaki dają potencjał do zarobku. Wielu traderów, w tym m.in. Birger Schäfermeier i Linda Bradford Raschke, wykorzystują takie odchylenia cenowe do zawierania transakcji. Okazuje się bowiem, że niektóre rynki mają skłonność do domykania owych luk. Jeśli takie domknięcia można zaobserwować również na rodzimym rynku, to pojawia się kolejny po opisywanych tu: efekcie piątku, wybiciu z kanału i progu zmienności, pomysł na strategię inwestycyjną lub przynajmniej skuteczny filtr transakcyjny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynkach napięcie rośnie wraz z coraz bliższym terminem wejścia w życie ceł na unijne towary.
Nasz rynek może jeszcze sprawić niespodziankę i WIG może znaleźć się na nowych szczytach wszech czasów. Ale trzeba pamiętać o czynnikach ryzyka – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Badanie przeprowadzone wśród 10 000 inwestorów z 12 krajów wykazało, że aż 75 proc. polskich inwestorów wykorzystuje spadki rynkowe do zakupów („buy the dip”). To o 9 pkt proc. więcej niż średnia globalna.
W środku roku krajowe indeksy notują około 35-proc. wzrosty, liderując europejskim parkietom. Amerykański rynek bardzo szybko podniósł się po wiosennym załamaniu, ale jego tegoroczne wyniki wciąż są skromne. Karta może się odwrócić w II połowie roku.
Na koniec tygodnia główne indeksy warszawskiej giełdy z hukiem wybiły się na nowe szczyty, wprawiając w osłupienie analityków i zarządzających. Zagranica wciąż kupuje polskie akcje.
Jeśli dolar powróci do spadków, to poziom 3 tys. pkt na WIG20 byłby w zasięgu – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.