Pierwsze, co zwykle przychodzi do głowy, to to, że należy przeprowadzić analizę finansową takiej spółki. I na ten temat informacji oraz publikacji jest mnóstwo. Natomiast czy jest coś jeszcze, co możemy zrobić? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca! Możemy śledzić dane operacyjne publikowane przez spółki.
1. Co to są dane operacyjne i do czego mogą nam służyć?
Dane operacyjne to informacje publikowane przez spółki, które umożliwiają nam większy wgląd w sytuację firmy niż standardowe dane ze sprawozdania finansowego. Mogą być one publikowane razem z danymi finansowymi, np. kwartalnymi, lub też częściej, np. co miesiąc. Co bardzo istotne, śledzenie tych danych pozwala nam zwykle na lepszą ocenę aktualnej sytuacji spółki. Dodatkowo często stanowią dobrą podstawę do sporządzenia przybliżonej prognozy wyników na najbliższe okresy. Dane operacyjne mogą z wyprzedzeniem zasygnalizować nam, że w spółce, choć obecnie jest dobrze, to jednak sytuacja zaczyna się pogarszać lub odwrotnie – do tej pory było słabo, a teraz zaczyna się poprawiać.
2. Jakie dane operacyjne publikują spółki?
Skoro wiemy, do czego mogą służyć dane operacyjne, spójrzmy na trzy konkretne przykłady. Jeśli ktoś śledzi branżę deweloperów mieszkaniowych, to takimi danymi operacyjnymi będą np. liczba sprzedanych w danym okresie mieszkań oraz liczba przekazanych mieszkań. Informacje te powinniśmy porównać z analogicznym okresem roku poprzedniego lub poprzednim okresem. Liczba przekazanych mieszkań pozwala nam oszacować przychód spółki (zgodnie z zasadami rachunkowości przychód ze sprzedaży mieszkania deweloper księguje w momencie przekazania kluczy klientowi, czyli przekazania lokalu). Z kolei liczba sprzedanych mieszkań informuje nas po pierwsze o potencjale przekazań w przyszłości, po drugie o atrakcyjności aktualnych projektów dewelopera. Jeśli z kolei zbierzemy dane dla największych deweloperów, to możemy z tego jeszcze wywnioskować co nieco o sile popytu na nowe lokale.