Jego zdaniem rodzimy rynek jubilerski także systematycznie przyrasta o kilka procent w ujęciu rocznym. Widoczna jest tendencja umacniania się największych sieci jubilerskich, będących rozpoznawalnymi markami, kosztem mniejszych producentów.
Ekskluzywna biżuteria, z diamentami i kamieniami szlachetnymi, to jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów dóbr luksusowych w Polsce.
Usługi na fali
Na polskim rynku bardzo szybko rozwijają się usługi dla zamożnych konsumentów. Wydatki na ten cel wyraźnie rosną. Z badania KPMG na próbie blisko 100 bogatych Polaków (zarabiających powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie) wynika, że nie wydają oni pieniędzy na ekscentryczne rozrywki bądź usługi. Potrafią jednak korzystać z możliwości, jakie daje status majątkowy. 65 proc. korzysta regularnie z usług pomocy domowej, a niemal co czwarty respondent na stałe współpracuje z trenerem personalnym. Zbliżona grupa zatrudnia opiekunki do dzieci, a co piąty badany korzysta ze stałej pomocy ogrodnika. Z kolei 30 proc. ankietowanych zamawia ubrania u projektantów bądź szyje je na zamówienie, a 20 proc. korzysta z porad stylisty.
Bogaci Polacy zdecydowanie rzadziej zatrudniają prywatnych kierowców; nigdy z ich usług nie korzystało aż 96 proc. badanych. Małym zainteresowaniem cieszą się również usługi prywatnych agentów ochrony; nie korzysta z nich 92 proc. ankietowanych. Aż 87 proc. mówi tak samo o usługach typu concierge.
Wciąż rzadko się zdarza, że ktoś ma samolot albo go czarteruje. Firma Jet Story czarterująca odrzutowce podkreśla, że 90 proc. jej klientów to cudzoziemcy.
– Wynajem prywatnego odrzutowca uchodzi za usługę ekstremalnie drogą i dostępną tylko dla niewielkiej grupy Polaków. Warto wiedzieć, że wynajem niewielkiego odrzutowca dla czterech–sześciu osób na trasie Warszawa–Mediolan–Warszawa, np. na weekendowy wypad na zakupy, to wydatek ok. 2 tys. euro na osobę – mówi Bartłomiej Drywa, prezes Jet Story. – Cena ta wprawdzie dwukrotnie przewyższa cenę biletu w samolocie rejsowym w klasie biznes, ale korzyści związane z podróżowaniem prywatnym odrzutowcem z nawiązką rekompensują ten wydatek. To klient wyznacza godzinę wylotu i powrotu. Wystarczy, że na lotnisko przyjedzie dziesięć minut przed planowanym odlotem, a jeśli się spóźni, to samolot na niego poczeka.
Wyższe marże
– Wejście na rynek dóbr ekskluzywnych jest bardzo trudne, ale na pewno firma, której się to uda, może liczyć na zdecydowanie wyższe marże, a także na większą odporność na zawirowania koniunktury gospodarczej. Luksusowe nieruchomości stają się dobrą inwestycją dla osób zamożnych niezależnie od sytuacji gospodarczej – mówi dr Jolanta Tkaczyk.
Jak przekonuje, branża modowa, odpowiadając na oczekiwania milenialsów, zmienia sposób dystrybucji produktów m.in. w grupie towarów ekskluzywnych. Mocno rozwija się podejście omnichannel. Klient sam decyduje o sposobie i miejscu zakupu. Ma możliwość płynnego przechodzenia od aplikacji poprzez sklep stacjonarny do strony internetowej.
Trzy pytania do...
Tomasza Wiśniewskiego,
partnera, szefa zespołu wycen w grupie Deal Advisory w KPMG w Polsce
Na jakie luksusowe dobra wydają pieniądze zamożni Polacy?
W naszym kraju podstawowym synonimem luksusu jest samochód. Ten segment dominuje – stanowi niemal 60 proc. rynku dóbr i usług luksusowych. Drugim co do wielkości segmentem tego rynku w Polsce jest odzież luksusowa i dodatki, a trzecim – usługi hotelarskie oraz spa. Właśnie w tych obszarach możemy coraz częściej doszukiwać się tych wyjątkowych doświadczeń i przeżyć, jakich oczekują osoby bogate. Przykładem mogą być popularne wśród ludzi zamożnych usługi stylisty. Z jednej strony łączą się one z kupowaniem odzieży, a z drugiej strony zapewniają klientowi przekonanie, że wszystko będzie idealnie do siebie dopasowane, zgodne z najnowszymi trendami, dzięki czemu taka osoba będzie dobrze postrzegana w swoim środowisku.
Bogaty Polak wydaje inaczej niż Niemiec czy Szwajcar?
W Polsce wartość rynku luksusowej odzieży i dodatków to zaledwie nieco ponad 5 proc. całego rynku odzieży. Nawet w krajach niekoniecznie kojarzonych z modą, takich jak Niemcy, udział odzieży luksusowej jest dwa razy większy. W takich krajach, jak Włochy i Francja, gdzie zamiłowanie do luksusowej odzieży jest największe, jest na nią wydawane prawie co czwarte euro. Jak widać, w Polsce jest jeszcze spory potencjał do wzrostu w tym segmencie.
Dążenie osób bogatych do unikalności i wyjątkowych doświadczeń wpłynęło na rozwój wyspecjalizowanych biur podróży. Oferują one niszowe wyprawy dla małych grup, prowadzone poza utartymi szlakami, często w warunkach bardzo luksusowych albo – paradoksalnie – spartańskich, z noclegami pod gwiazdami lub w namiotach blisko natury, w unikalnych miejscach. Rośnie także liczba cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli oferujących bardziej tradycyjne usługi na najwyższym poziomie.
Z jakich specjalnych usług finansowych korzystają ludzie bogaci?
Coraz częściej osoby bardzo zamożne są lub stają się klientami bankowości prywatnej. W zależności od banku wymaga to powierzenia w zarządzanie kwoty od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Klient o takim statusie ma do dyspozycji osobistego doradcę. Dzięki niemu może zainwestować w aktywa, które nie są powszechnie dostępne, takie jak obligacje przedsiębiorstw, nieruchomości inwestycyjne czy specjalnie skonstruowane – biorąc pod uwagę potrzeby konkretnego inwestora – portfele różnych aktywów, często w ramach zamkniętych funduszy inwestycyjnych.
rozmawiał Piotr Mazurkiewicz