W waszej strategii na 2019 r. na samym początku można znaleźć stwierdzenie, że ten rok będzie lepszy dla rynków niż poprzedni. Na czym opieracie to założenie?
Przede wszystkim rok 2018, szczególnie na rynkach akcji, był, krótko mówiąc, słaby. Trudno więc zakładać, że teraz będziemy mieli do czynienia z równie słabym okresem. Otoczenie geopolityczne i gospodarcze oczywiście jest niepewne, natomiast my stawiamy tezę, że spadki, z którymi mieliśmy do czynienia w IV kwartale 2018 r., w znacznej części zdyskontowały te złe informacje. Trzeba się liczyć z tym, że dane gospodarcze w 2019 r. nie będą najlepsze, natomiast to, z czym przyjdzie się nam zmierzyć, to też nie jest kryzys, tylko cykliczne spowolnienie w długoterminowym trendzie wzrostowym, jeśli chodzi o koniunkturę gospodarczą.
Początek roku na rynkach faktycznie może napawać optymizmem. W waszej strategii wytypowaliście 11 tematów inwestycyjnych. W co powinny inwestować osoby, które preferują bardziej bezpieczne instrumenty, a w co ci, którzy są skłonni ponosić większe ryzyko?
Przede wszystkim podtrzymujemy tezę, że zmienność na rynkach będzie cały czas wysoka. W związku z tym, niezależnie od tego, czy mówimy o inwestorach konserwatywnych, czy też tych bardziej „dynamicznych", trzeba zwrócić uwagę na to, że mają oni utrudnione zadanie przy podejmowaniu decyzji, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rynki akcji. Uważamy natomiast, że większe korekty, z którymi mieliśmy do czynienia chociażby pod koniec 2018 r., były i będą okazjami inwestycyjnymi do tego, aby akcje w bardziej dynamicznym portfelu jednak akumulować. Jeśli zaś chodzi o nasze oczekiwania dotyczące rynku obligacji, to nie są one zbyt wysokie. Duży ruch związany z wyceną przyszłych podwyżek stóp procentowych już nastąpił. Oczekujemy bowiem, że zarówno Fed, jak i EBC w tym roku będą podwyższały stopy procentowe. Przestrzeń do spadków rentowności wydaje się być jednak nieduża. Dlatego też w tym obszarze nie przewidujemy zbyt wysokich zysków. Polskim inwestorom polecamy więc dużą dywersyfikację geograficzną, szczególnie jeśli chodzi o akcje. Ciekawym tematem mogą być również surowce, a w szczególności ropa, która przecież zaliczyła bardzo mocny spadek pod koniec 2018 r. To pomysł dla inwestorów gotowych podejmować większe ryzyko. Jeśli zaś chodzi o graczy konserwatywnych, polecamy złoto. Kolejnym sposobem na dywersyfikację mogą być też produkty strukturyzowane, które oferują bardzo duże możliwości.