W obligacje, w tym skarbowe, można inwestować nie tylko bezpośrednio, kupując je w PKO BP, domu maklerskim tego banku lub np. przez internet (papiery oszczędnościowe) czy na giełdzie (hurtowe), ale też pośrednio, wybierając odpowiedni fundusz.
W Polsce jest zarejestrowanych 137 funduszy dłużnych. Te, których jednostki są wyceniane w złotych, firma Analizy Online dzieli na trzy podstawowe grupy: uniwersalne, papierów skarbowych oraz korporacyjnych.
Przynależność funduszu do danej grupy zależy od udziału obligacji korporacyjnych oraz skarbowych w jego aktywach netto. Jeżeli wyliczony na koniec półrocza przez Analizy Online syntetyczny termin zapadalności portfela (określa, jaki jest średni termin wykupu papierów posiadanych przez fundusz) wynosi ponad trzy lata, to fundusz jest klasyfikowany do grupy funduszy długoterminowych.
Ryzyko związane ze stopami procentowymi
Większość towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) ma w swojej ofercie przynajmniej jeden produkt, którego strategia zakłada inwestowanie w papiery dłużne emitowane przez Ministerstwo Finansów. Według Analiz Online do grupy funduszy polskich papierów skarbowych należą te, w których udział obligacji rządowych wynosi co najmniej 75 proc. aktywów netto, natomiast udział papierów korporacyjnych mniej niż 25 proc. Na koniec marca w tej grupie znajdowało się 50 funduszy, z czego 23 długoterminowe.
Fundusze papierów skarbowych lokują środki głównie w instrumentach emitowanych, poręczanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, ale też rządy, banki centralne i agencje rządowe innych państw. Jeśli chodzi o polskie obligacje skarbowe, to w portfelach funduszy nie ma papierów oszczędnościowych, bo te są przeznaczone wyłącznie dla indywidualnych klientów, stowarzyszeń oraz fundacji; nie są one przedmiotem obrotu giełdowego.