Trwa WallStreet23. Relacja na żywo.

Karpacz jest w ten weekend stolicą polskiego rynku kapitałowego. Inwestorzy uczestniczą w 23 edycji edycji konferencji Wallstreet organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Śledź naszą relację na parkiet.com i YouTube.com/parkiettv

Aktualizacja: 31.05.2019 13:07 Publikacja: 31.05.2019 10:17

Trwa WallStreet23. Relacja na żywo.

Foto: parkiet.com

Rozpoczęła się debata pt. Lokomotywy polskiej gospodarki, czyli przyszłość gospodarki oczami prezesów największych spółek giełdowych. Udział biorą przedstawiciele Tauronu, PKN Orlen, PZU, KGHM oraz CCC.

Gospodarka rośnie w wysokim tempie, tymczasem nie widać przełożenia tego wzrostu na WIG20. Dlaczego indeks dużych spółek jest tak słaby?

- Każda ze spółek energetycznych nie ma swoich najlepszych dni na giełdzie. Przed nami są duże wyzwania celem zmiany struktur paliwowej. Wiążę się to z niepewnością, a przede wszystkim dużo kosztuje. To przekłada się na wycenę na giełdzie – tłumaczy Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu.

- W tym roku ogłosimy daleko idący program skierowany do inwestorów indywidualnych po to, by stworzyć grupę osób, które będą nie tylko beneficjentami wysokich dywidend, ale i naszych produktów ubezpieczeniowych, czy też by mogli inwestować przez platformę inPZU - zapowiada Tomasz Kulik, członek zarządu PZU i PZU Życie.

- Na razie nie pracujemy nad żadnym programem skierowanym do inwestorów - ucina Karol Półtorak, wiceprezes CCC.

- W naszej strategii do 2030 r. mam plan, aby 50 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych – zapowiedział Radosław Stach, wiceprezes KGHM Polska Miedź. - Rozwój elektromobilności sprzyja KGHM, bo wykorzystuje się w tej branży powszechnie miedź – dodał.

- Rany reputacyjne rynku kapitałowego były głębokie, ale każda rana ma szansę się zabliźnić - odpowiedział Karol Półtorak z CCC na pytanie o przyszłość GPW.

Takie czynniki jak OFE czy PPK mają oczywiście znaczenie, ale trzeba przyznać, że GPW staje się coraz mniej popularnym miejscem do pozyskiwania kapitału. Dlaczego? Ciężko powiedzieć. Wydaje się, że jest też dużo innych miejsc, gdzie można pozyskać kapitał, np. wśród inwestorów prywatnych. Zmienia się podejście przedsiębiorców - zauważył Wadowski.

- Dużo jest do zrobienia po stronie spółek. Muszą być w stanie przekuć pędzącą gospodarkę na wyniki – twierdzi Tomasz Kulik z PZU.

Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w DM PKO BP o tym, jak dobierać spółki do portfela

– Można powiedzieć, że mamy dwie strategie: analizę techniczną oraz fundamentalną. Pierwszy sposób ma zwykle krótkoterminową perspektywę. Drugi zaś zwykle średnio- bądź długoterminową – tłumaczył Łobodziński. – Moim zdaniem optymalnym sposobem jest łączenie obu tych strategii – dodał. – Fundamenty podpowiadają, którą spółką się interesować. Z kolei analiza techniczna pozwala precyzyjnie określić moment wejścia i wyjścia z inwestycji.

Jak jednak zauważył Łobodziński, analiza fundamentalna zajmuje dużo czasu. Co może zrobić inwestor indywidualny? - Polecam korzystać z możliwych dostępnych podpowiedzi osób, które zajmują się tym na co dzień. Mona korzystać z usług asset management, funduszy inwestycyjnych, albo doradztwa inwestycyjnego. Dla osób, które chcą się nauczyć inwestować samodzielnie, jest to najlepsze rozwiązanie – stwierdził doradca inwestycyjny DM PKO BP.

Zarząd giełdy w ogniu pytań

Pod koniec pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie inwestorów z zarządem GPW. Prezes Marek Dietl zrobił 3-minutowy wstęp i oddał głos inwestorom. Pierwsze pytania dotyczyły zmiany celów finansowych oraz polityki dywidendowej. Zarząd tłumaczył że redukcja celów podyktowana była zbytnim optymizmem po 2017 r. Co do podziału zysku - giełda zamierza co roku podwyższać stawkę dywidendy o 10 gr. Prezes Dietl był pytany o przyczyny trzymania sporej gotówki. Tłumaczył że jest ona potrzebna zarówno na dywidendy jak również na realizację planów związanych z ambitnymi celami w ramach strategii #GPW2022.

Później mikron przejął znany inwestor Mariusz Patrowicz i pytał o plany giełdy związane z technologią blockchain. - Przy Książecej 4 nie ma alergii na słowo blockchain - odpowiadał Dietl. Prezes mówił że wraz z KDPW giełda prowadzi projekty związane z łańcuchem bloków. Chodzi m. in. o system e-votingu i platformę equity crowdfundingowa. O tę ostatnią dopytywał znany trader Rafał Zaorski. Zarząd deklaruje, że projekt jest rozwijany, bo w nowych sposobach finansowania startupow giełda widzi spory potencjał, o czym świadczy rozwój platform dedykowanych, jak Beesfund, a także wzrost liczby potencjalnych emitentów.

Następnie w dyskusji głos zabrał Michał Masłowski, wiceprezes SII, pytając o pomysł na to, by przyciągnąć młodych inwestorów, którzy narzekają, że giełda jest trudna i przestarzała. - Faktycznie jest problem z zainteresowaniem młodych pokoleń. Dlatego staramy się m. in. być bardziej obecni w mediach społecznościowych - mówiła Izabela Olszewska, wiceprezes GPW. 

Inwestorzy pytali też wprost o to czy NewConnect w ogóle giełdzie jest potrzebny. Zarząd odpowiadał, że mały rynek jest potrzebny, że spełnił swoje zadanie, zaznaczając jednocześnie, że ma swoją specyfikę i podwyższone ryzyko. Padły też pytania o przeregulowanie. - Przez Europę przetoczyło się w ostatnich latach "regulacyjne tsunami". Uważam, że mniejsze parkiety, jak NewConnect powinny być rozsądnie zderegulowane, a rynek główny powinien być przeznaczony dla dużych, płynnych podmiotów, które wysokim wymogom regulacyjnym mogą sprostać- mówił Dietl. - Giełda ma dwa znaczenia. Po pierwsze jest organizatorem obrotu. Po drugie jest firmą która ma zdywersyfikowany model biznesu - dodał na koniec. Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagrody- konsoli Xbox, osobie która trafnie wytypowała dziś zamknięcie WIG.games.

GPW to parkiet dla dinozaurów

Studio "Prosto z Karpacza" odwiedził dziś także prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego, entuzjasta blockchaina i bitcoina. Rozmawialiśmy o potencjale tych technologii. Prof. Piech nie przebiera w słowach w tym wywiadzie i zwraca uwagę, że polski rynek kapitałowych jest daleko w tyle jeśli chodzi stosowane rozwiązania technologiczne. Uważa również, że bitcoin osiągnie nowe, historyczne szczyty. Potrzeba tylko trochę cierpliwości. Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

Tomek Jaroszek w "Prosto z Karpacza"

 W naszym studiu na #WallStreet23 pojawił się twórca kanału Doradca TV. Rozmawialiśmy m. in. o najważniejszym wydarzeniu tegorocznej konferencji, czyli spotkaniu inwestorów z Adamem Kicińskim, szefem CD Projektu.

 Przed południem sala kinowa zapełniła się po brzegi. Uczestnicy #WallStreet23 przyszli, by posłuchać wywiadu z prezesem CD Projektu. O wrażenia po tym spotkaniu pytaliśmy Tomka Jaroszka z kanału Doradca TV. Nasz gość opowiada m. in. o fenomenie producenta "Wiedźmina", o zmieniających się na plus relacjach inwestorskich w wielu spółkach z GPW, a także - o swoich planach literackich. Zachęcamy do oglądania.

Trader21 dla "Parkietu" o swoich prognozach na kolejne miesiące

Jednym z tegorocznych gości konferencji WallStreet 23 jest Trader21 - inwestor oraz autor bloga. W sobotę podczas dwugodzinnego wykładu przedstawi on swoje prognozy na kolejne 12 miesięcy. O czym będzie mowa? Możecie dowiedzieć się z krótkiego nagrania w studiu Parkiet TV w Karpaczu.

- Nie zdradzamy tego, co zaprezentujemy na targach E3, jednak będą to najważniejsze targi w naszej historii- stwierdził Adam Kiciński, prezes CD Projektu. Wciąż więc nie znamy daty premiery gry "Cyberpunk2077". W przyszłości chcieliśmy mieć dwa teamy wielkości "cyberowego" - zapowiedział Kiciński


- Prędzej czy później będziemy chcieli dostarczać graczom kontent onlinowy, który będzie wypełniał czas między grami - dodał prezes CD Projektu.

Jak na CD Projekt wpływa rynek pracy? - Zawsze zmagaliśmy się z problemami rynku pracy. Sytuacja na polskim rynku ma jednak drugorzędne znaczenie, zawsze konkurowaliśmy raczej z zagranicą. Zatrudniamy osoby, które mogłyby pracować w wielu miejscach na świecie. Około jedna czwarta naszych pracowników jest z zagranicy, zatrudniamy ludzi z całego świata - przyznał Kiciński.

Na ile będziecie na topie? - Popularność jest pewnym wyzwaniem, stresuje. Tworzenie gry jest pewnym zobowiązaniem, któremu musimy sprostać, a wręcz wykonać to lepiej od oczekiwań. Zawsze jednak to, co było przed nami, było dużo trudniejsze niż to, co za nami. Gdy wchodziliśmy na giełdę denerwowaliśmy się i zastawialiśmy jak to jest być w zarządzie spółki giełdowej. Teraz o tym już wcale nie myślimy - odpowiada Adam Kiciński, prezes CD Projektu.


Jakie są długoterminowe plany? - Chcemy rosnąć, jesteśmy kompletnie nienasyceni jeśli chodzi o sukces. Na co dzień jesteśmy mniej zadowoleni niż zadowoleni. Jest w nas lekka frustracja. Chcemy cały czas rozwijać się w dotychczasowym tempie - zapowiedział prezes CD Projektu.
- Chcemy robić więcej gier, ale tak samo dobrych. Chcemy, żeby nasze brandy, czyli "Wiedźmin" i "Cyberpunk" były brendami, które staną się wieczne. Jak niektóre amerykańskie brandy, które funkcjonują przez pokolenia, nie są sezonowe, wchodzą na stałe do kultury, a z biznesowego punktu widzenia stają się solidną podstawą - powiedział Adam Kiciński.

- Chcieliśmy zasygnalizować, że można już zacząć czekać na grę - Adam Kiciński o słynnym "beep" na koncie twitterowym "Cybepunka".

Gaming, eksporterzy, biotechnologia? Na co stawia Longterm?

Do naszego studia w Karpaczu zaprosiliśmy Alberta Longterma Rokickiego. Rozmawialiśmy o gamingu, perspektywicznych branżach oraz strategii gry w konkursie #ParkietChallenge. - Udało mi się trafić w trzy mocne spółki- Lotos, Dino i CD Projekt. Teraz siedzę na gotówce - opowiada Longterm. Zachęcamy do obejrzenia całego materiału.

Konferencja w Karpaczu okiem organizatora

Rozmową z Michałem Masłowski, wiceprezesem SII, rozpoczęliśmy tegoroczną relację "Prosto z Karpacza". Co będzie tematem 23 edycji konferencji? Jakie są nastroje wśród inwestorów? Co słychać w kuluarach?

W piątek na WallStreet 23 czeka nas m.in. spotkanie z Adamem Kicińskim, prezesem zarządu CD Projektu. Wcześniej jednak Michał Masłowski, wiceprezes SII, poprowadzi rozmowę z prof. Krzysztofem Piechem. Jej tematem będzie technologia blockchain. Po południu czekają nas targi firm, na których będzie też sporo spółek giełdowych. Temat gier wróci po południu, kiedy w panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez Alberta „Longterma" Rokickiego, spotkają się prezesi m.in. Bloober Team oraz 11 bit studios.

Dzisiejszy pierwszy dzień konferencji WallStreet 23 zakończy debata pt. „Lokomotywy polskiej giełdy, czyli przyszłość polskiej gospodarki oczami prezesów największych spółek", prowadzona przez Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet".

Całe wydarzenie będziemy relacjonować na stronie www.parkiet.com oraz na naszym kanale na YouTube.

Partnerem relacji z konferencji konferencji WallStreet23  jest firma KGHM Polska Miedź

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie