Wielkie wstrząsy zmieniały globalną gospodarkę i system finansowy

To nic nowego. Wiele razy dochodziło już do potężnego załamania gospodarczego. Tak jak teraz w czasie pandemii koronawirusa. Ale kryzysy z jednej strony siały spustoszenie w budżetach firm, gospodarstw domowych i państw, a z drugiej strony stawały się impulsem do wprowadzania w systemie kapitalistycznym poprawek mających zapobiegać powtórkom.

Publikacja: 01.05.2020 11:46

Upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego lehman brothers wywołał olbrzymią panikę na globalnych ry

Upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego lehman brothers wywołał olbrzymią panikę na globalnych rynkach finansowych. Inwestorzy zastanawiali się, który z bankowych gigantów upadnie jako następny, a zwykli ludzie obawiali się, że może zabraknąć gotówki w bankomatach.

Foto: Bloomberg

Każdy kryzys gospodarczy jest inny, ale zawsze prowokuje do szukania odniesień historycznych. Eksperci prześcigają się w porównaniach. Wykazują, że np. PKB, produkcja czy indeksy giełdowe runęły w ostatnich tygodniach – w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – podobnie szybko jak podczas załamania finansowego z lat 2008–2009. Niektórzy widzą analogie z wielkim kryzysem rozpoczętym w 1929 r. Inni przestrzegają jednak przed zbyt łatwymi porównaniami. Wszak obecne załamanie gospodarcze ma bardzo nietypową przyczynę. Punktem wyjścia jest przywleczony z Chin wirus. O ile przed kryzysem z lat 2008–2009 niektórzy ekonomiści czy rynkowi guru dostrzegali oznaki zbliżającej się burzy, o tyle obecny wstrząs był totalnym zaskoczeniem dla wszystkich.

Pozostało 94% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Dorota Sierakowska, DM BOŚ: Złoto z perspektywą na kolejne rekordy
Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego