Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.09.2021 12:59 Publikacja: 16.09.2021 12:59
Izabela Olszewska, członek zarządu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Foto: materiały prasowe
Dlaczego kwestie raportowania niefinansowego są coraz ważniejsze dla emitentów?
Ostatnie lata wyraźnie wskazują, że zrównoważone finansowanie na stałe wpisało się w DNA światowych rynków kapitałowych. Jest to trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i zarządzający aktywami na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Według danych z ostatniego raportu Global Sustainable Investment Alliance na początku 2020 r. zrównoważone inwestycje w Europie, USA, Kanadzie, Japonii, Australii i Nowej Zelandii osiągnęły poziom 35,3 bln dolarów, co stanowi 15-proc. wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat (2018-2020). Inwestycje zrównoważone stanowiły 35,9 proc. ogółu zarządzanych aktywów na tych pięciu głównych rynkach. Najbardziej powszechną strategią zrównoważonego inwestowania jest integracja ESG, gdzie ocenie poddawane są m.in. zaangażowanie korporacyjne i działania akcjonariuszy czy monitorowane są inwestycje w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas