Największa część dokumentu konsultacyjnego poświęcona jest MAR. Z dużą satysfakcją mogę stwierdzić, że postulaty zgłoszone oficjalnie przez SEG w 2019 roku nareszcie pojawiły się w centrum debaty. Jeszcze w październiku 2020 roku unijny organ nadzoru (ESMA) uznał w podsumowaniu konsultacji, że realizacja tych postulatów nie jest konieczna, niemniej ich konsekwentne ujęcie w raporcie High Level Forum oraz w dokumencie opracowanym przez Technical Expert Stakeholder Group wymusiło podjęcie tych wątków. Konkretnie chodzi o definicję informacji poufnej, reżim opóźniania publikacji takich informacji, lepsze sformułowanie przepisów sankcyjnych oraz o usunięcie wymogu prowadzenia list osób blisko związanych.
W pierwszym z tych wątków Komisja Europejska pyta o możliwość zastosowania trzech rozwiązań zaproponowanych wcześniej przez SEG: wprowadzenia dualnego systemu informacji poufnej (tj. pozostawienia szerokiego zakresu informacji wymagających ochrony, aby nie doszło do ich nieuprawnionego wykorzystania, ale stworzenia węższej definicji na potrzeby publikacji takich informacji), doprecyzowania definicji informacji poufnej oraz stworzenia katalogu najczęściej występujących informacji poufnych. Dokument konsultacyjny idzie nawet dalej i obejmuje pytania, czy emitenci obligacji powinni być poddani takim samym regulacjom dotyczącym identyfikacji i publikacji informacji poufnych, jak emitenci akcji.
Zmiany w opóźnianiu publikacji informacji poufnej
Reżim opóźniania publikacji informacji poufnej krytykowany był przeze mnie od początku MAR, gdyż jest on sprzeczny logicznie. Mianowicie obecnie takie opóźnienie jest możliwe tylko wówczas, jeśli „nie wprowadza w błąd opinii publicznej". Oczywiście, jeśli uznamy, że dana informacja jest potencjalnie ważna dla inwestorów (a musi taka być, aby wypełnić definicję informacji poufnej), to jej brak w oczywisty sposób wprowadza w błąd. Proponowane przez ESMA rozwiązanie drogą modyfikacji wytycznych w tym zakresie nie wydaje się wystarczające.
Kary pod lupą
Wątek sankcji został potraktowany przez Komisję Europejską bardzo poważnie – zostało zadanych aż 13 pytań w tym zakresie. Mamy tu do czynienia z olbrzymią zmianą nastawienia, gdyż wcześniej instytucje unijne nie dostrzegały problemu braku proporcjonalności w tych regulacjach, powołując się na... zasadę proporcjonalności. Wskazywały, że nie ma obowiązku nakładania sankcji maksymalnych, w związku z czym ich określenie na tym samym poziomie dla największych spółek notowanych na największych rynkach i dla spółek małych notowanych na GPW nie jest żadnym problemem, bo organy nadzorcze będą nakładać te sankcje proporcjonalnie.
Jest to oczywistą nieprawdą, bo przecież jeśli regulacje przewidują sankcję do wysokości np. 100, to urzędnik w Polsce musi odnosić skalę naruszenia prawa do tej właśnie kwoty, a nie kwoty pomniejszonej np. 20 razy, żeby to dopasować do wielkości polskiego rynku. Zadane zostały zatem pytania, jak i względem czego naliczane powinny być maksymalne wysokości sankcji na osoby prawne i fizyczne. Pojawia się również (choć jeszcze dość nieśmiało) podnoszony przeze mnie wątek „workowatości" sankcji, tj. objęcia taką samą sankcją maksymalną przewinień o bardzo różnym ciężarze gatunkowym.
Możliwe ułatwienia w prowadzeniu list
Jako szczególny sukces (choć bardzo gorzki, bo zabrało to bardzo dużo czasu) wskazać należy zauważenie problemu związanego z obowiązkiem prowadzenia list osób blisko związanych z osobami pełniącymi obowiązki zarządcze. Taki wymóg nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego po zmianach w MAR, które rozpoczęły obowiązywać od początku ub.r., a jest poważnym obciążeniem dla służb compliance. Mam nadzieję, że wynik konsultacji przesądzi o usunięciu tego przepisu.
Dużo pytań dotyczy możliwych zmian w obszarach, które nie były dla SEG priorytetami, w tym w zakresie list insiderów, transakcji menedżerów czy badania rynku. Jeśli chodzi o ten pierwszy wątek, to wymogi dotyczące prowadzenia list insiderów są wprawdzie dość uciążliwe, ale raczej konieczne dla zachowania bezpieczeństwa rynku. Ułatwienia dla emitentów pojawić się powinny – w opinii SEG – nie w wyniku obniżenia wymogów co do samej listy, lecz z uwagi na zmiany w definicji informacji poufnej. Ale warto zwrócić uwagę, że Komisja Europejska dopuszcza bardzo daleko idące zmiany, zadaje nawet pytania, czy sensowne byłoby zrezygnowanie z obowiązku prowadzenia list insiderów przez podmioty notowane na tzw. „rynkach rozwoju" – w polskich realiach chodziłoby o NewConnect.
Pytania w zakresie transakcji menedżerów dotyczą przede wszystkim kosztów związanych z realizacją obowiązku publikacji informacji o transakcjach menedżerów przekraczających w skali roku 5000 euro. W tym przypadku akurat niewielkie rozmiary polskiego rynku działają na naszą korzyść, bo ten próg jest relatywnie (względnie wartości spółek) wyższy niż na rynkach rozwiniętych, a zatem takie notyfikacje dokonywane są rzadziej. Wśród konsultowanych rozwiązań są propozycje podniesienia wartości tego progu.
Obecne regulacje dotyczące badania rynku przewidują, że takie sondowanie potencjalnego popytu na dane papiery wartościowe musi zostać poprzedzone deklaracją przyjęcia do wiadomości, że jest się w posiadaniu informacji poufnej. Deklaracją złożoną w ciemno, gdyż przed jej złożeniem nie jest możliwe ujawnienie nazwy emitenta. Jak łatwo się domyśleć, taka regulacja sparaliżowała funkcjonowanie rynku w tym zakresie i konsultowane są propozycje zmiany.
Przyszłość SPAC
Kolejny obszar konsultacji dotyczy zasad wchodzenia na rynek poprzez odwrotne przejęcie notowanej wydmuszki (SPAC). W obecnych warunkach rynkowych, kiedy spółki raczej dążą do delistingu niż do debiutu, analizowanie regulacji dotyczących takich możliwości wejścia na rynek wydaje się bezsensowne, jednak musimy pamiętać, że regulacje unijne tworzone są latami i obowiązują przez lata. A jeśli wymogi spółek notowanych zostaną obniżone, a jednocześnie warunki makroekonomiczne ograniczą możliwości finansowania dłużnego, to wejście na rynek akcji znów może być atrakcyjne. Pytań w tym obszarze jest zaskakująco dużo i są zaskakująco szczegółowe – tak jakby chodziło o udrożnienie tej formy wchodzenia spółek na regulowany rynek kapitałowy.
Nic o nas bez nas
Oczywiście pytań jest dużo więcej i niekiedy są bardzo ciekawe. Objętość (75 stron) i konstrukcja dokumentu konsultacyjnego Listing Act wskazują, że chodzi o rzeczywiste rozpoznanie potrzeb uczestników rynku. Dużo pytań otwartych, dużo miejsca na wpisanie uzasadnienia, możliwość załączenia plików z danymi – to wykracza poza standard konsultacji, kiedy do wyboru mamy kilka opcji, a jeśli żadna z nich nie pasuje, to nie za bardzo wiadomo, gdzie o tym napisać. Dlatego warto wziąć udział w tym procesie, żeby za kilka lat nie narzekać, że jacyś „oni" stworzyli nieprzyjazne regulacje, które zostaną z nami przynajmniej na dekadę.
Konsultacje Corporate Reporting
Konsultacje KE w zakresie podnoszenia jakości sprawozdawczości spółek
Zakres tematyczny konsultacji:
¶ Ogólna ocena jakości otoczenia regulacyjnego dotyczącego:
¶ Sprawozdawczości
¶ Audytu
¶ Nadzoru nad audytem
¶ Obszar ładu korporacyjnego, w tym:
¶ Kompozycja komitetów audytu
¶ Odpowiedzialność osób zaangażowanych w sprawozdawczość
¶ Możliwe działania zmierzające do ulepszenia raportowania
¶ Audyt sprawozdań finansowych, a konkretnie:
¶ Niezależność biegłych
¶ Możliwość świadczenia usług nieaudytowych
¶ Rotacja biegłych
¶ Nadzór nad audytem, włączając:
¶ Ocena funkcjonującego systemu
¶ Możliwości podniesienia jakości nadzoru
¶ Nadzór nad sprawozdawczością finansową, w tym:
¶ Podział kompetencji poszczególnych organów nadzoru
¶ Współpraca pomiędzy organami nadzoru
¶ Zakres niezbędnych narzędzi nadzorczych
Najważniejsze terminy:
21.01 – termin zgłaszania uwag do stanowiska SEG
04.02 – termin zgłaszania uwag do Komisji Europejskiej
Konsultacje Listing Act
Konsultacje KE w zakresie wszelkich aspektów notowania spółek.
Zakres tematyczny konsultacji:
¶ Ocena środowiska regulacyjnego:
¶ przyczyny słabej kondycji rynku,
¶ koszty i korzyści notowania,
¶ czynniki zniechęcające do debiutów.
¶ Prospekt emisyjny:
¶ pożądany zakres informacyjny,
¶ koszty,
¶ doświadczenia z „szybkim prospektem".
¶ MAR:
¶ dualna definicja informacji poufnej,
¶ doprecyzowanie definicji informacji poufnej,
¶ reżim opóźniania publikacji informacji poufnej,
¶ proporcjonalność sankcji,
¶ możliwe wyjątki dla małych spółek.
¶ Inne obszary regulacji:
¶ raportowanie okresowe,
¶ wchodzenie na rynek poprzez odwrotne przejęcia,
¶ warunki dopuszczania do obrotu,
¶ specjalny reżim regulacyjny dla małych spółek.
Najważniejsze terminy:
28.01 – termin zgłaszania uwag do stanowiska SEG
11.02 – termin zgłaszania uwag do Komisji Europejskiej