W prywatnym muzeum Villa la Fleur w Konstancinie do grudnia potrwa wystawa „Kobiety Montparnasse'u". Przedstawia ona dzieła artystek, które pochodziły z Polski, a tworzyły w Paryżu w pierwszej połowie XX stulecia. To obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Meli Muter, Zofii Stryjeńskiej, Alicji Halickiej, Sary Lipskiej, Soni Lewitskiej, Ewy Łukiewicz-Rogoyskiej.
Dzieła na wystawie pochodzą przede wszystkim z prywatnej kolekcji twórcy muzeum Marka Roeflera, ze zbiorów innych kolekcjonerów oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie. Każdy może odwiedzić muzeum w terminach podanych na stronie (www.villalafleur.pl).
W pogoni za sukcesem
Deweloper Marek Roefler otworzył muzeum w 2010 roku. Prezentuje w nim swoją prywatną kolekcję. Zbiera przede wszystkim dzieła malarzy i rzeźbiarzy, którzy wyemigrowali z Polski w pogoni za sukcesem artystycznym, należeli do międzynarodowej grupy zwanej Szkołą Paryską.
Atrakcją muzeum są pierwsze w Polsce dzieła Modiglianiego. Przed laty kolekcjoner wylicytował na aukcji w Szwajcarii np. narysowany przez Modiglianiego portret jego marszanda i przyjaciela Leopolda Zborowskiego.
Zborowski (1889–1932) znany jest ze światowej literatury i filmów. Urodził się w Zaleszczykach, przed emigracją mieszkał we Lwowie, był poetą. Rysunek budzący zachwyt w Konstancinie to prawdopodobnie szkic do olejnego portretu.