Kruszec na rachunku maklerskim

Inwestycja w ETC na złoto jest równie bezpieczna co zakup fizycznego kruszcu, ale tańsza i zapewniająca większą płynność – przekonują Nik Bienkowski i Andre Voinea, przedstawiciele firmy HANetf.

Publikacja: 30.08.2023 21:00

Gośćmi specjalnego wydania „Prosto z parkietu” byli Nik Bienkowski, współzałożyciel i jeden z prezes

Gośćmi specjalnego wydania „Prosto z parkietu” byli Nik Bienkowski, współzałożyciel i jeden z prezesów HANetf, oraz Andre Voinea, dyrektor tej firmy na rynki niemieckojęzyczne. Fot. mat. prasowe

Do kogo kierujecie ETC na złoto, który właśnie wprowadziliście na warszawską giełdę?

Andre Voinea: Nasze doświadczenia z innych krajów sugerują, że tym produktem interesuje się pełne spektrum inwestorów: od indywidualnych aż po dużych graczy instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne i ubezpieczyciele. Wielu inwestorów czuje potrzebę uzupełnienia portfela o defensywne aktywa, a złoto dobrze się w tej roli sprawdza.

Czy macie w planach wprowadzenie na GPW innych waszych produktów?

Nik Bienkowski: Zdecydowanie tak. W HANetf mamy obecnie około 40 produktów: ETF-ów i ETC. Są notowane na kilku europejskich giełdach, ale chcemy docierać do jak największego kręgu inwestorów. Inwestorzy instytucjonalni z Polski mogą inwestować w nasze produkty za granicą, ale inwestorzy detaliczni wolą pewnie instrumenty notowane lokalnie, w złotych.

Jakie są zalety inwestowania w złoto poprzez ETC?

A.V.: ETC, tak jak ETF, jest prostym instrumentem, którym bardzo łatwo się obraca. Jest przejrzysty, płynny i efektywny kosztowo. To są właśnie cechy, które są ważne dla inwestorów detalicznych.

Ciekawą cechą waszego ETC jest to, że jest w 100 proc. zabezpieczony fizycznym złotem, a inwestorzy mają teoretycznie możliwość wymiany swoich jednostek uczestnictwa na sztabki złota lub monety. Czy w innych krajach chętnie z tej opcji korzystają?

N.B.: Kilku inwestorów z tej opcji skorzystało, ale piękno ETC na złoto polega właśnie na tym, że posiada się instrument na rachunku maklerskim, którym można łatwo obracać. Przechowywanie fizycznego złota jest zaś kosztowne.

Złoto, które zabezpiecza wasz ETC, jest – jak zapewniacie – pozyskiwane w sposób odpowiedzialny. To ma znaczenie dla inwestorów?

A.V.: To, że złoto jest pozyskiwane odpowiedzialnie, nie ma wpływu na wyniki inwestycji. Bardziej chodzi o świadomość inwestorów, że surowiec, w który inwestują, jest możliwie mało obciążający dla środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej wersji rozmowy w czwartek o godz. 12.30 na parkiet.com i naszym kanale na YouTubie.

Parkiet

Investors Day
Blask złota na warszawskim parkiecie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Investors Day
Warunki rynkowe determinują zyski na rynku CFD
Investors Day
Szczegóły mają znaczenie dla funduszy ETF
Investors Day
Polscy inwestorzy są coraz bardziej świadomi
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Investors Day
Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać
Investors Day
Jak wykorzystać rynkową niepewność? Investors Day: waluty, indeksy, surowce