Polscy inwestorzy są coraz bardziej świadomi

Dzisiaj większość osób na rynku szuka atrakcyjnych i popularnych tematów. One przyciągają nowe osoby – mówi Marcin Ciechoński, dyrektor w Saxo Banku.

Publikacja: 30.08.2023 18:18

Gościem w Parkiet TV był Marcin Ciechoński, dyrektor marketingu Saxo Banku w Europie Środkowo-Wschod

Gościem w Parkiet TV był Marcin Ciechoński, dyrektor marketingu Saxo Banku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czy profil inwestorów na polskim rynku się zmienia? Ich preferencje ewoluują?

Zmiana jest widoczna. Profil klienta przeszedł ewolucję. Tak jak na większości rynków nierozwiniętych zaczynaliśmy od tego, że inwestorzy chcieli się bardzo szybko stać bogatymi. Z tym kojarzyło się inwestowanie. To też przyciągnęło wiele osób na rynek forex, który był również bardzo mocno reklamowany. Po latach polski inwestor zmniejszył poziom ryzyka. Zaczęła się era przechodzenia na GPW, gdzie jednak również szukano szybkich zysków. Mieliśmy więc podążanie za guru rynkowymi, szukanie złotych strzałów poprzez fora internetowe czy też branie udziału w IPO. Znów jednak się okazało, że nie jest to droga do szybkiego bogactwa.

Dzisiaj doszliśmy do tego, z czym mamy do czynienia na rynkach rozwiniętych. Inwestorzy dziś rozumieją, że inwestowanie to długoterminowy proces, a rynek kapitałowy służy raczej zachowywaniu wartości lub stopniowemu pomnażaniu majątku, który raczej jednak zarabiamy gdzieś indziej. Coraz częściej inwestorzy szukają na rynku rzeczywistej wartości, interesują się wynikami spółek, analizą fundamentalną. To powoduje, że zmieniły się instrumenty, z których korzystamy.

Czytaj więcej

Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać

Co to oznacza w praktyce?

Wcześniej były to głównie waluty i CFD, teraz największą popularnością cieszą się akcje, a rosnące zainteresowanie widzimy w przypadku funduszy ETF.

Co jest dziś największym wabikiem na inwestorów? To już nie jest duża zmienność?

Zależy to głównie od typów inwestorów. Spekulanci nadal szukają zmienności. Na rynku mamy też coraz więcej doświadczonych inwestorów, którzy potrafią korzystać z różnego rodzaju instrumentów. Większość osób szuka jednak atrakcyjnych i popularnych tematów inwestycyjnych i to one przyciągają na rynek nowe grupy inwestorów. Teraz jest to chociażby branża związana ze sztuczną inteligencją. W ostatnich miesiącach bardzo popularny był natomiast temat związany z obronnością. Po pewnym okresie pobytu na rynku przychodzi zainteresowanie innymi tematami.

Saxo Bank jest globalną grupą. Czy polscy inwestorzy różnią się czymś od tych z innych krajów?

Główną różnicą jest to, że w przypadku polskich inwestorów wciąż bardzo silny jest tzw. home bias – w przypadku polskich inwestorów około 70 proc. aktywów to aktywa polskie. W Europie Zachodniej krajowe aktywa to około 50 proc. W przypadku Polski inwestuje też bardzo mało kobiet. Jest to nawet poniżej 10 proc.

Investors Day
Kruszec na rachunku maklerskim
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Investors Day
Blask złota na warszawskim parkiecie
Investors Day
Warunki rynkowe determinują zyski na rynku CFD
Investors Day
Szczegóły mają znaczenie dla funduszy ETF
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Investors Day
Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać
Investors Day
Jak wykorzystać rynkową niepewność? Investors Day: waluty, indeksy, surowce