Rynek usług turystycznych jest beneficjentem popandemicznego odbicia związanego ze znoszeniem restrykcji covidowych, a z drugiej strony inflacja bije w budżety gospodarstw domowych i negatywnie wpływa na skłonność do wakacyjnych wydatków. Na te tendencje w niedawnym raporcie poświęconym Rainbow Tours uwagę zwracają analitycy BM Banku Pekao. Oczekują stopniowej poprawy wolumenu sprzedanych wycieczek.
Napływające dane potwierdzają, że ceny w sektorze turystycznym idą mocno w górę. Co więcej, dynamika cen usług hoteli i gastronomii w Polsce jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny, bazując na danych Eurostatu. W Polsce za wyjazd wakacyjny zapłacimy dzisiaj o 16 proc. więcej niż rok temu. Wyprzedza nas Bułgaria, gdzie inflacja cen hoteli i gastronomii przekracza 15 proc., natomiast dla polskiego turysty wzrost kosztów będzie wyższy z uwagi na osłabienie złotego do euro. Zwyżki cen rzędu kilkunastu procent widać też w Portugalii i Chorwacji. Natomiast najmniej, o niespełna 5 proc., wzrosły ceny na Malcie. Koszty wyjazdów turystycznych mocno podbija drożejące paliwo. Znacznie droższa jest jazda samochodem, w górę idą też ceny biletów lotniczych. PIE podaje, że loty są aktualnie o 11 proc. droższe niż rok temu (ale nadal tańsze niż w 2019 r.).
Dwa lata temu, po 23 latach obecności na GPW, z warszawskiego parkietu zniknął Orbis, wycofany przez grupę Accor. Ale nadal na rynku publicznym znajdziemy kilka spółek, których biznes bazuje na turystyce. Oprócz wspomnianego już Rainbow Tours są to m.in.: Novaturas, Tatry Mountain Resorts czy Enter Air.
Dwa ostatnie lata były dla branży nietypowe z uwagi na pandemię. Dlatego np. Rainbow Tours, podając wyniki, odnosi się do ostatniego „normalnego” roku, czyli 2019 (bardzo udanego dla grupy). Według danych za maj 2022 r. jednostkowe przychody spółki wyniosły 124,1 mln zł. Wobec maja 2019 r. to wzrost o 10,8 proc., a wobec maja 2021 r. ponad 88-proc. W ujęciu narastającym jednostkowe przychody wyniosły 519,2 mln zł, co oznacza ponad 21-proc. dynamikę wobec okresu styczeń–maj 2019 r. i 189-proc. r./r.