– W I półroczu nie udało się zatrzymać rozpoczętej w zeszłym roku tendencji spadkowej w naszej branży – przyznaje Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. W 2009 r. Polacy kupili ok. 34,4 mln hl piwa, czyli o 4,1 proc. mniej niż przed rokiem.
Na razie najsłabszy dla producentów piwa był II kwartał tego roku. Z powodu m.in. niskich temperatur i powodzi popyt na ich wyroby zmalał wtedy o prawie 6 proc. Lepsze wyniki branża zanotowała w lipcu i sierpniu, kiedy sprzedaż była o 2 proc. wyższa niż przed rokiem. Zwyżka w letnich miesiącach była jednak za mała, aby browary mogły w II półroczu w całości odrobić spadki z I połowy 2010 r. Ich przedstawiciele szacują, że łącznie sprzedaż piwa może zmniejszyć się w tym roku o 1–2 proc.
Do tej pory skutki kryzysu w branży piwnej najbardziej odczuli dwaj najwięksi producenci. W pierwszej połowie roku finansowego, który zaczął się 1 kwietnia tego roku, sprzedaż lidera rynku Kompanii Piwowarskiej zmalała o 6 proc. Nielsen podaje, że sierpniu 2010 r. udziały producenta tyskiego pod względem wartości sprzedaży wynosiły 41 proc. Rok wcześniej były na poziomie 41,8 proc.
O 2,6 pkt proc., do 31,6 proc., zmalały natomiast udziały drugiej na rynku grupy Żywiec. W sierpniu na należącą do niej markę Żywiec przypadało 6,8 proc. rynku, o niemal 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Udziały Warki spadły natomiast z 7 do 6,8 proc, a Tatry z 7,3 do 6,8 proc.
Xavier Belison, prezes grupy Żywiec, nie komentuje jej wyników uzyskanych w III kwartale (firma opublikuje je 10 listopada). W pierwszym półroczu firma sprzedała 5,7 mln hl piwa, o niemal 5,3 proc. niż rok wcześniej.