Faktycznie rynek szybciej zyskuje, ale my w tym wzroście do dzisiaj jeszcze w pełni nie uczestniczymy. Jednak wpływ na nasze wyniki będzie mieć głównie przeprowadzona w ubiegłym roku restrukturyzacja i przygotowanie do urzędowej zmiany marży (na lekach refundowanych, spadła w tym roku z 7 do 6 proc.). Dla nas ważne jest, aby prognozę zrealizować i może nieco przekroczyć. Ewentualna korekta miałaby sens, gdyby ta nowa prognoza przekraczała o 10 proc. dotychczasową. Na dzisiaj nie ma podstaw, aby tego oczekiwać. Więcej będziemy wiedzieć na koniec sierpnia, kiedy opublikujemy wyniki za II kwartał, ale nie zakładam, aby doszło wtedy do korekty. Do tego mogą nas sprowokować dopiero wyniki III kwartału.
Co z zapisaną w ustawie refundacyjnej obniżką marży na lekach refundowanych w 2014 r. (o 1 pkt proc., do 5 proc.)? Da się jej uniknąć?
Cały czas przyglądamy się temu, co robi Ministerstwo Zdrowia. Poprzez Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych rozmawiamy z resortem i liczymy na to, że przekonamy ustawodawców do utrzymania marży na poziomie, który nie powoduje strat. Nasze koszty dystrybucji leków refundowanych to około 6,6 proc. Jeśli marża nie jest przynajmniej na tym poziomie, dystrybucja staje się nieopłacalna. Obecnie na tej działalności tracimy ok. 20 mln zł rocznie. Gdyby marża spadła do 5 proc., doszłoby kolejne 16–18 mln zł straty.
Szukając oszczędności musielibyśmy mocno ograniczyć koszty dostaw leków refundowanych. Wtedy moim zdaniem sytuacja będzie dramatyczna, jeśli chodzi o ich dostępność. Nikt z dużych graczy nie dopuści do zwiększenia strat w tym segmencie. Już widać, poprzez zmieniającą się strukturę sprzedaży, że firmy nie chcą ponosić strat. W ubiegłym roku w okresie kwiecień-maj leki refundowane stanowiły 50 proc. naszych obrotów, w tym roku jest to już tylko 35 proc.
Jaka jest szansa, że obniżka nie dojdzie do skutku?
W projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej nie było tego punktu, ale wydaje się, że Ministerstwo Zdrowia jest świadome zagrożeń wynikających z ograniczenia dostępności leków refundowanych i rozważa różne warianty. Jednym z nich jest pozostawienie marży na obecnym poziomie. Ale proces ustawodawczy jest bardzo złożony i trudno ocenić takie prawdopodobieństwo.