Soporto Invest B.V. - spółka kontrolowana przez Penta Investments - złożyła wniosek do zarządu EMC Instytutu Medycznego o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki oraz przedłożyła projekty uchwał, m.in. o przywróceniu akcjom spółki formy dokumentu oraz wycofania ich z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, uważamy że plan inwestycyjny dla EMC, który pozwoli wzmocnić pozycję rynkową i budować ogólnokrajową skalę spółki, nie spełni oczekiwań co do realizacji wyników w horyzoncie czasowym akceptowalnym dla inwestorów giełdowych - mówi Adam Jarmicki, manager inwestycyjny Penta Investments, odpowiedzialny za projekt EMC.
- Nasza strategia zakłada co najmniej 7 letni okres inwestycyjny dla EMC. W tym czasie przewidujemy kolejne akwizycje placówek medycznych, finansowane przede wszystkim ze środków akcjonariuszy. Dodatkowo koszty restrukturyzacji przejmowanych placówek będą przez kolejne lata istotnie obciążać wyniki finansowe EMC - dodaje
Dlatego Penta uważa, że forma spółki prywatnej (tzn. nienotowanej na GPW) jest korzystniejsza i pozwala na efektywniejsze zarządzanie ze strony akcjonariuszy. - Stąd nasz wniosek o zwołanie NWZA i projekty uchwał mających umożliwić wycofanie Spółki z GPW. Z publicznych wypowiedzi drugiego co do wielkości akcjonariusza czyli PZU wynika, że mógłby poprzeć taki scenariusz. Osobiście nie widzę przeszkód do zawarcia w przyszłości strategicznego porozumienia z PZU w tej i wielu innych sprawach dotyczących EMC - podkreśla Jarmicki.
Po ogłoszeniu wezwania swój udział w akcjonariacie EMC zwiększyło PZU TFI: z 9,8 do 22,2 proc. Jego przedstawiciele zapowiadali, że chcą być inwestorem długoterminowym i ściągnięcie spółki z giełdy nie będzie dla nich problemem.