W tym roku KSG Agro planuje zwrócić maksymalną uwagę na kierunek genetyczny i zrealizować projekt budowy ośrodka hodowli genetycznej.
– Pracujemy również nad obniżeniem kosztów produkcji wieprzowiny. Ponieważ w tym procesie 70 proc. wydatków idzie na bazę paszową, modernizujemy naszą produkcję pasz, pracujemy z nowymi uprawami (np. sorgo) oraz inokulantami – preparatami biologicznymi zwiększającymi wydajność. Kolejnym celem jest zwiększenie poziomu bioasekuracji, która jest niezbędna do działania zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym – tłumaczy Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.
Spółka przyznaje, że rosną zarówno ceny, jak i popyt na wieprzowinę. W obliczu zeszłorocznych problemów związanych ze zmniejszeniem pogłowia w wyniku wirusa ASF trend rosnącego popytu na wysokiej jakości wieprzowinę od producentów, którzy poważnie inwestują w bioasekurację, staje się coraz bardziej wyraźny na Ukrainie.
Spółka, widząc potencjał rynków Azji Środkowej, Afryki i Bliskiego Wschodu, planuje w 2020 r. znaleźć partnera w Europie, z którym wspólnie przeprowadzi ekspansję na te rynki.
Na Ukrainie wciąż toczą się rozmowy na temat zniesienia zakazu handlu ziemią. KSG Agro przyznaje jednak, że w obecnym modelu biznesowym nie musi zwiększać gruntów, na których działa. – Dopóki nie będzie jasne, jak będzie wyglądał rynek ziemi na Ukrainie, nie chcielibyśmy uzależniać naszej strategii od tej kwestii. Zniesienie zakazu jest zdecydowanie potrzebne i na Ukrainie istnieje na to zapotrzebowanie publiczne. Ale pozytywny efekt jest możliwy tylko w przypadku przejrzystości rynku i wprowadzenia jasnych zasad gry – tłumaczy Siergiej Kasjanow.