– Jeśli tworzony przez nas giełdowy rynek rolny rozwinie się jak na to liczymy i osiągnie odpowiednią płynność, ceny na nim kształtowane mogą stać się benchmarkiem również dla transakcji pozagiełdowych na obszarze Polski, co przyczyni się do większej transparentności w handlu towarami rolnymi – mówi Jacek Ostas, kierownik projektu Platformy Żywnościowej na TGE. Po uroczystym otwarciu pod koniec lutego w środę 11 marca ruszy pierwsza sesja. Żaden z domów maklerskich nie zdąży dokończyć formalności do środowego otwarcia.
Platforma z ambicjami
Platforma Żywnościowa ma wprowadzać standardy obrotu giełdowego do handlu surowcami rolnymi, na początku pszenicą. Ma też umożliwić uczestnikom rynku, handlarzom, rolnikom, producentom zboża, producentom żywności, młynom, eksporterom, handel zbożem za pomocą transakcji spotowych. – Wprowadzane przez nas rozwiązanie, tzn. giełdowy rynek spotowy z obligatoryjną fizyczną dostawą, nie zostało jeszcze szerzej przetestowane i różni się od rozwiniętych rynków towarowych, które funkcjonują w oparciu o kontrakty terminowe, w większości realizowane bez dostawy towaru – mówi Ostas.
Kupcy i sprzedający działają za ich pośrednictwem, jak na rynku akcji. Producent rolny musi podpisać z domem maklerskim umowę o świadczenie usług maklerskich oraz złożyć do Towarowej Giełdy Energii wniosek o uzyskanie unikalnego kodu identyfikacyjnego e-RTRS, według którego będzie identyfikowany. Transakcje będą podlegały natychmiastowemu rozliczeniu z fizyczną dostawą towaru, co według ekspertów może być jedną z kluczowych zalet tego projektu, bo w Polsce częstym problemem jest to, że zboże nie trafia do kupca mimo zawartych umów kontraktowych. Magazyny będą świadczyły odpłatnie usługi przechowywania i wydawania zboża, na zasadach komercyjnych.
W tej chwili na Towarowej Giełdzie Energii funkcjonują trzy domy maklerskie, które zadeklarowały chęć działania na rynku rolnym: BOŚ, Noble Securites i PGE. Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie trzy kończą formalności. – Wymagane wnioski zostały złożone do IRGiT i TGE. Czekamy na ich rozpatrzenie – informuje Urszula Kowalska z Noble Securites. – Zakładamy, że procedowanie wniosków złożonych przez domy maklerskie zakończy się w najbliższych tygodniach – mówi Jacek Ostas. Jeśli żaden z domów nie dokończy formalności, pierwsza sesja platformy się odbędzie, ale nie zostaną zawarte żadne transakcje.
Transparentny obrót towarami ma zapewnić Towarowa Giełda Energii (TGE), jedyna giełda towarowa z licencją KNF, w rozliczeniach będzie ją wspierała Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych, zboże do rozliczeń transakcji zapewni system magazynów autoryzowanych, za kontrolę właściwej jakości zboża odpowiadają laboratoria odwoławcze. TGE wprowadzi odrębne instrumenty dla każdego magazynu autoryzowanego, na dziś zaakceptowane są dopiero dwa magazyny – Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ" w Stoisławiu i Pomorskie Centrum Obsługi Rolnictwa Elewator Jabłowo, ale zgłosiło się 16.