Polacy chcą mocno zacisnąć pasa

Tak jak podczas poprzednich kryzysów, Polacy w pierwszym rzędzie ograniczają wydatki pozaspożywcze, wydatki spożywcze wciąż stanowią bowiem strategiczną pozycję w domowych budżetach i na nich oszczędzać jest najtrudniej. Co innego w przypadku pozostałych kategorii, co może oznaczać ciężkie czasy dla sprzedawców odzieży, obuwia, elektroniki, mebli czy biżuterii.

Publikacja: 17.06.2020 05:02

Polacy chcą mocno zacisnąć pasa

Foto: Adobestock

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika jasno, że Polacy na takich zakupach zaczęli już oszczędzać i tylko co czwarty z ankietowanych nie zdecydował się na taki krok. Do tego, mimo zniesienia wielu ograniczeń, zachowania zakupowe wciąż są dalekie od powrotu do stanu sprzed pandemii. Choćby ponad 80 proc. badanych twierdzi, że rzadziej chodzi do restauracji, a do galerii handlowych – tylko w jasno określonym celu.

– Polacy są obecnie mniej skłonni wydawać pieniądze na produkty inne niż spożywcze. Pierwszy zasadniczy powód to obawa wynikająca z niepewności związanej z dochodami – mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. – Wyraźnie widać również tendencję dokonywania zakupów online. Z pewnością wygoda i bezpieczeństwo tutaj wygrały i osoby, które dotychczas okazjonalnie dokonywały takich zakupów lub w ogóle ich nie robiły, częściej się na nie decydowały, co nie oznacza, że w ogóle kupowały więcej niż dotychczas: zmieniły jedynie miejsce dokonywania zakupów – dodaje.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF