Dino Polska w piątek było najsilniejszą spółką w WIG20, zwyżkującą po południu o około 10 proc. Pretekstem do zakupów akcji po raz kolejny były wyniki finansowe, które potwierdziły dynamiczny wzrost spółki. W przyszłym roku tempo rozwoju sieci sklepów ma zostać utrzymane. Oznacza to, że w 2021 r. powstanie około 20 proc. więcej sklepów Dino niż w 2020 r. – zapowiada zarząd.
długo nie będzie
– Co roku zwiększaliśmy tempo mierzone liczbą otwarć i chcemy to kontynuować. Na pewno otworzymy około 20 proc. więcej sklepów niż w 2020 r. Dokładnie ile, będziemy mogli powiedzieć dopiero na początku przyszłego roku, gdy będziemy znać liczbę powstałych marketów w tym roku – tłumaczy Szymon Piduch, członek rady nadzorczej.
Od stycznia do września sieć Dino powiększyła się o 153 markety wobec 138 placówek otwartych w tym samym okresie w poprzednim roku. Z końcem września było zatem 1371 marketów Dino na terenie całego kraju. W samym III kwartale uruchomionych zostało 69 nowych sklepów Dino, czyli o 21 proc. więcej niż przed rokiem.
W związku z planami rozwoju Dino nie będzie jeszcze wypłacać dywidendy. – Kwestia dywidendy jest rozpatrywana co roku. Dotąd jej nie wypłacaliśmy i dopóki będziemy mogli się rozwijać, to będziemy przeznaczać zyski na rozwój – zapowiedział Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino Polska.
Zarząd firmy szacuje, że Capex na 2021 r. powinien wynieść około 1–1,2 mld zł. – W przyszłym roku otwieramy dwa centra logistyczne, będziemy otwierać kolejne sklepy – analizuje Krauze. W ciągu trzech kwartałów tego roku grupa zainwestowała około 605 mln zł. Zarząd widzi nadal przestrzeń do zwiększania marży EBITDA, która jest po trzech kwartałach wyższa rok do roku o 0,7 pkt proc. i sięga 9,7 proc. – Widzimy miejsce do dalszej poprawy marży brutto, ale głównym celem jest poprawa marży EBITDA. Na tym się skupiamy – podkreśla Krauze.Marża brutto na sprzedaży, jak wskazuje zarząd firmy, jest wspierana przez uzyskiwanie coraz lepszych warunków zakupowych, lepsze wykorzystanie mocy logistycznych oraz mniejsze straty magazynowe.