l Wprowadzono regulacje podatkowe leasingu w ustawach podatkowych zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych (październik 2001 r.)
l Wprowadzono standardy rachunkowe dla leasingu (skutkują od stycznia 2002 r.)
Co to oznacza dla branży leasingowej? Po latach "wolnej amerykanki", prowadzącej do dowolności zachowań leasingodawców oraz dowolności interpretacji przepisów po stronie organów skarbowych, wprowadzono spójne zasady leasingu tak po stronie cywilno-prawnej, jak i podatkowej. Wprowadzenie definicji leasingu w kodeksie cywilnym oraz określenie praw i obowiązków stron umowy leasingu daje pewność korzystającym, iż zawarta umowa będzie znajdowała się w określonych ramach prawnych skutkujących konkretnymi prawami korzystającego. Prowadzi to w efekcie do zwiększenia zainteresowania leasingiem firm, które dotąd wstrzymywały się od zawierania takich kontraktów z uwagi na brak jednoznacznych uregulowań.Wprowadzenie zapisów dotyczących leasingu w kodeksie cywilnym pozwoliło na sprecyzowanie zasad podatkowych. Obszaru, który był największym problemem zarówno finansujących, jak i korzystających. Dodatkowo jasno sprecyzowane zasady wprowadzają równość finansujących wobec zasad podatkowych oferty i możliwości kształtowania produktu. Jasno sprecyzowane zasady dają pewność korzystającemu między innymi: jak należy amortyzować przedmiot leasingu (leasing finansowy), jakie są normatywne okresy leasingu, na jakich zasadach odbywa się wykup przedmiotu leasingu i jaką wartość tego wykupu można przyjąć za właściwą, aby organy skarbowe nie miały do takiej transakcji zastrzeżeń. Warto przypomnieć, że właśnie sprawa wykupu przedmiotu leasingu stanowiła właśnie najbardziej drażliwą kwestię.
Wreszcie pojawiły się też jasne reguły leasingu samochodów osobowych, pozwalające na wyeliminowanie, w dużym stopniu, przerabiania samochodów osobowych na ciężarowe. Mimo iż wprowadzone przepisy leasingu samochodów osobowych są jeszcze dalekie od doskonałości, jest to jednak poważny krok naprzód. Od stycznia 2002 r. limit dokonywania odpisów amortyzacyjnych od oddanych w leasing samochodów osobowych zwiększy się do 20 000 euro. Stwarza to duże możliwości dla finansujących w oferowaniu nowego produktu. Wydaje się, że duże znaczenie będzie miała również oferta dla osób fizycznych. Dotąd barierą była niemożność odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego. Obecnie, gdy ta restrykcja została zniesiona, nie ma żadnych przeszkód, aby samochody osobowe dla klientów indywidualnych były finansowane leasingiem.
Ostatnia zmiana, czyli przepisy w zakresie rachunkowości, systematyzują zasady księgowe dla podmiotów prowadzących tzw. pełną księgowość. Zasady te nie są jednak uproszczeniem procedur, jednakże systematyzując je, wprowadzają jednakowe standardy dla wszystkich przedsiębiorstw, co prowadzi do większej przejrzystości bilansów przedsiębiorstw.
Rzecz ostatnia, choć równie ważna, to spadające stopy procentowe. Malejąca inflacja wymusza na Radzie Polityki Pieniężnej kolejne obniżki podstawowych stóp procentowych. Mniejsze koszty finansowania działalności gospodarczej są bardzo istotnym czynnikiem, skłaniającym przedsiębiorców do inwestycji. Ponieważ zostały spełnione warunki przytoczone powyżej (leasing jako umowa nazwana, zasady opodatkowania leasingu) przedsiębiorcy mogą z powodzeniem sięgnąć po leasing jako instrument finansowania inwestycji, tym bardziej że często jest on korzystniejszy ze względów podatkowych jak i mniej skomplikowany proceduralnie.